30 Ağustos Zafer Bayramı

 30 Ağustos Ruhu

Zafer Bayramı’nın verdiği mesaj Yenikapı Ruhunu arkada bıraktı, AKP’nin de desteğiyle…

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ortaya çıkan birlik ve beraberlik görüntüsü törpülenmeye başladı çünkü FETÖ ile mücadele ediyorum diyen AKP kendi bağını sorgulamıyor ve OHAL uygulamaları ile alakasız kişilerin de FETÖ kapsamına sokulmasıyla muhalif sesler susturuluyor söylemi güçleniyor.

Sadece bu kadar da değil.

Ülkeyi adeta fısıltı gazetesinin yönettiği ortaya çıktı, dolayısıyla iktidarın meşruiyeti tartışılır…

Önceki gün Konya’dan bir haber ülkenin durumunu gözler önüne serdi;  paranoyaya kapılmış, kimseye güvenmeyen bir hale gelindiğini gösterdi. Konya’da yarım saat elektrik kesintisinden sonra insanlar ikinci bir darbe girişimi endişesiyle gece yarısı sokağa çıktı. Bir ülke insanların darbe korkusu yaşayıp, güvenlik kaygısının giderilememesi, yönetilemediği anlamına gelmez mi?

Sadece bu kadar da değil.

KHK ile askeri okulların kapatılmasından sonra imam hatipliler askeriyeye alınıyor tartışması, askeriyenin yapısıyla oynandı, etkisizleşti tartışması dikkati çekmekte…

Yargıda-emniyette türban tartışması alevlendirildi.

Meclis Başkanı CHE tartışması başlatarak, toplumun bir bölümünü tahrik etti, kendi mahallesine ayrıştırıcı mesaj verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘güçler birliği’ dediği, yasama yürütme yargının tek elde toplanmasının tescili olacak ‘Adli Yıl’ açılışının Saray’da yapılacak olması rahatsızlık yarattı.

Vaktiyle AKP tarafından devlete yerleştirilen FETÖcülerden boşalan yerlere bu kez başka cemaatlerin yerleştirildiği haberleri yoğunlaştı.

Sadece bu kadar da değil.

Daha geçen hafta IŞİD’in saldırısında çoğu çocuk 56 kişi yaşamını yitirdi, IŞİD tehdidi Suriye topraklarındaki ‘Fırat Kalkanı’ operasyonu ile arttı. Güneydoğu’da çatışmalar sürüyor, şehitler gelmeye devam ediyor. Ana muhalefet liderine terör örgütü suikast düzenliyor.

İşte bu ortamda onbinler Anıtkabir’e yürüdü. Açık açık yazalım; ‘güvenlik kaygılarına’ rağmen 30 Ağustos günü verilen mesaj, ana akım medya görmezden gelse de önemlidir. Orada olmak isteyen ama ‘acaba güvenli mi’ diye kaygı duyan daha çok insan olduğundan eminim; bizzat bana soranlar oldu.

 

CHP’nin çağrısı ile gerçekleşen yürüyüşe pek çok sivil toplum kuruşu ADD ve DİSK gibi örgütler de katıldı, başka siyasi partiler de, sıradan halk da… Yürüyüş sırasında katılımcıların Atatürk’e sığınma ihtiyacı belirgindi. Bebek arabasında çocuğuyla gelmiş olan da vardı, elinde bastonu zor yürüyen de… Tekerlekli iskemlede, elinde bayrağı insanlar gördüm; gelin damat gördüm. En çok haykırılan ‘Türkiye laiktir laik kalacak’ sloganına ‘kurtuluş yok tek başına’ haykırışının eklendiğini duydum.

Yüzlerde endişe olsa da, ülkenin gidişatına karşı, sanki bir reçete gibi elindeki Atatürk resimleri ya da bayraklarla itiraz edenlerden oluşan onbinler mesajını verdi;

30 Ağustos Ruhu bu ülkenin kurtuluş reçetesidir, dedi. Türkiye Cumhuriyeti kendi siyasi projesini ‘kurucu ideallere’ dönerek kendisi üretmelidir, dedi. Birlik beraberliğimizi sağlayacak olan Erdoğan’ın iktidarını perçinleyen Yenikapı Ruhu değildir, dedi.

 

(turkiyegundemi.com’da 31.08.2016’da yayınlanmıştır)