Adalet yürüyüşü; ‘Efe’lendi Türkiye…

 

‘Efe’lendi Türkiye…

Bu yıl 23 Nisan’daydı… Menemenli bir minik Efe, 16 Nisan referandumunun yarattığı ruh haline ilaç gibi gelmişti. Atatürk’ün sesiyle başlayan video bir anda yayıldı, televizyonlar ard arda haber girdi.  6 yaşındaki Kazım Zeybek Şenol bir anda ünlü oldu…

Minik Efe’yi fenomen yapan, o videonun yarattığı duygu yoğunluydu.

Neydi o videoyu etkileyici kılan?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş idealleri, Cumhuriyet’in yurttaşlarına sunduğu değerlere özlem ve hatta 16 Nisan’da yaşanan mühürsüz oy skandalı ile katlanan kızgınlık ve belki de kaybetme korkusu ve hüznüyle, yurttaşlık kimliğine sarılma ihtiyacı…

İşte Adalet Yürüyüşü’nün 15. gününde Efelerin yürüyüşe katılmasıyla aynı duygular yeniden canlandı. Yürüyüşün gücü biraz daha katlandı.  Karalamaya, alay etmeye çaba sarf eden iktidar çevrelerine inat, yürüyüşün  mesajı daha da görünür oldu. ‘Adalet’ arayışının içi daha da doldu.

Evet, bir kez daha ‘Efe’lendi Türkiye!

Çünkü ‘bıçak kemiğe dayanmıştı. Çünkü Meclis bypass edilmiş, referandum sonrasında ülkeyi karanlığa sürükleyenlere karşı çözüm arayışları sonuç vermiyor, çaresizlik duygusu hakim oluyordu. Ama tıpkı kuruluş günlerinde olduğu gibi yine efelendi Türkiye…

Başladığı günden bu yana, Saadet Partisi’nden Özgürlük ve Dayanışma Partisi’ne, Halkın Türkiye Komünist Partisi’nden Demokrat Partiye, Yurt Partisi’nden  Anavatan Partisine ve Liberal Demokrat Partiye kadar pek çok parti tarafından desteklendi.

Aynı zamanda MHP’nin muhalif isimleri Meral Akşener, Ümit Özdağ, Koray Aydın, Sinan Oğan, Yusuf Halaçoğlu, Nuri Okutan’ın desteği; merkez sağda-ülkücü camiada etkili Namık Kemal Zeybek, Şevket Bülent Yahnici, Özcan Yeniçeri gibi isimlerin desteği; AKP’lilerin yakından takip ettiği parti kurucularından Abdüllatif Şener ‘in desteği anlamlı ve önemli…

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun, Barolar olmasa da (İstanbul Barosu’nun desteği dışında bir açıklama görmedik, ki bu eksiklik başka bir yazının konusu olsun) avukatların desteği, sendikaların, odaların varlığı bize büyük bir fotoğraf sunuyor.

Nasıl ki, referandumda Türkiye’nin ‘ortak aklı’ ortaya çıkmış ve Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları birleşmişlerdi, şimdi de ‘adalet’ arayışında yurttaşlar birleşti.

İşin özü tam da bu; Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları, yurttaşlık haklarını geri istiyor…Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları, laik, demokratik, sosyal hukuk devletini geri istiyor.

AKP’nin raydan çıkardığı Türkiye’nin yeniden muasır medeniyetler hedefine, evrensel hukuk değerleriyle demokrasi yoluna dönmesini istiyor.

Durum budur. Türkiye efelenmiştir; Efeler yine kazanacaktır.

Video not: İşte o minik efe…

(halktv.com.tr’de 29.06.2017’de yayınlanmıştır)