Af bu kez çıkıyor mu? Kimleri kapsayacak, ne zaman çıkacak?

Avukat Cem Cihan af teklifinin kapsamını, yargı paketinde nasıl bir düzenlemenin gelebileceğini, ne zaman çıkabileceğini anlattı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yeni yasa dönemi “yeni yargı paketi” gündemiyle başladı. Meclis’in açılış günü MHP’li Erkan Akçay’ın açıklamaları reform tartışmalarına yine af teklifini ekledi. Bu kez af çıkacak mı sorusuna yanıt ararken, bu konunun gündeme getiriliş tuhaflığına dikkat çekmek gerekiyor.

Bir yıl önce MHP lideri Devlet Bahçeli, Kürşat Yılmaz ve Alaattin Çakıcı gibi mafya isimleri gündeme getirerek af gerektiğini ifade etmiş ve bu tartışmayı başlatmıştı. Seçimlerden hemen önceydi ve Cumhurbaşkanlığı seçimine giren Erdoğan, MHP ile ittifaka rağmen “gündemimizde af yok”, dedi. Ardından yerel seçimlerde de konu zaman zaman gündeme geldi. İkitidar ortağı olmasına rağmen MHP teklifini Meclis’e sunmuş ama konu bir türlü AKP’nin gündemine gelememişti. Şimdi ise AKP’nin yeni yargı paketi ile  af yeniden gündemde…

AKP’nin yargı paketi ve cumhurbaşkanına hakaret suçu

Şimdilerde AKP, eleştirinin bile suç sayıldığı bir ortamda yargı paketini “fikir özgürlüğü artacak” diyerek kamuoyuna sunarken, demokrasi mesajı veriyor. Küçük bir halk röportajında bile kolayca göreceğimiz üzere, insanların konuşmaya korktuğu bir ortamda, bu nasıl fikir özgürlüğü diyebilirsiniz. Ya da Cumhurbaşkanlığı makamının muhatap olduğu davalardaki fazlalıkla bu soruna yorum yapmak isteyebilirsiniz. Çünkü gerçek şu ki, Türkiye’deki ifade özgürlüğünün önündeki en büyük engellerden biri olan ve ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 299’uncu maddesi 2018’de rekor kırdı.

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre; partili cumhurbaşkanlığının kurumsallaştığı 2018 yılında Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu gerekçesiyle daha çok soruşturma açıldı; 19’u çocuk, ikisi yabancı uyruklu olmak üzere 2 bin 462 kişi mahkumiyetle cezalandırıldı. 5’i yabancı uyruklu 687 kişi hapis ile cezalandırılırken 11’i çocuk, biri yabancı uyruklu 199 kişi adli ve idari para cezasına çarptırıldı. 298 kişinin cezası ertelendi, 516 kişi hakkında güvenlik tedbiri uygulanması kararlaştırıldı. 28’i çocuk, altısı yabancı uyruklu bin 114 kişi beraat ederken 117’si çocuk 13’ü yabancı uyruklu 2 bin 39 kişi hakkında hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Bu rakamlara diğer cumhurbaşkanlarının durumunu hatırlatarak bakarsak daha anlamlı olur: Kenan Evren’in döneminde aynı suçtan sanık sayısı 340, Turgut Özal döneminde 207, Süleyman Demirel döneminde ise toplam sanık sayısı 158, Ahmet Necdet Sezer döneminde 163 kişi bu suçlamayla yargı önüne çıktı. Abdullah gül döneminde hakaret suçundan yargılananlar yüzde 420’lik artışla 848 kişi oldu. Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığındaki ilk 4 yıllık ilk görev süresinde sanık sayısı yüzde 1400’e yakın bir artış gösterdi. Bu dört yılda yargı önüne çıkartılanların sayısı 12 bin 173’e fırladı.

İşte bu ortamda “fikir özgürlüğü” dendiğinde önce Cumhurbaşkanını eleştirme özgürlüğüne dikkat kesilmek olağan değil mi? Oysa AKP’nin 39 maddelik adı “Yargı Reformu” olan paketinde fikir özgürlüğü açısından reform sayılacak bir değişiklik yok. Dolayısıyla bu yargı paketine “reform” denilmesi ciddi bir tartışma konusu.

Yargı Paketi affı kapsar mı?

AKP’nin iktidarı MHP desteğiyle sağladığı bir gerçek… Ancak oy kaybına uğradığı ve cumhurbaşkanlığı seçilme yeterliliğini 50+1’den 40+1’e düşürmeği tartışmaya açtığı da bir başka gerçek. Dolayısıyla bu tartışmanın yaşandığı şu günlerde, MHP’nin tutumuna bakalım. Meclis’in açıldığı 1 Ekim Salı günü infaz düzenlemesi ve yargı paketiyle ilgili soruya yanıt veren MHP Grup Başkan vekili Erkan Akçay, af ile ilgili tarih verdi.

Akçay, “Yargı paketinde infaz ve şartlı ceza indirimine ilişkin kanun teklifi birlikte değerlendirilerek, Meclis’e sunulacak” dedi. Akçay’ın  af teklifinin ikinci infaz paketiyle birlikte ekim ayının sonunda Meclis’e gelip aralık ayının başında da çıkabileceğini söylemesi af bekleyenleri heyecanlandırdı.

TBMM kurulduğu tarihten bu yana genel, kısmi ve belli bir konuya yönelik af olmak üzere toplam 51 ayrı yasa çıkarıldı. En son çıkan ve Rahşan Affı diye nitelendirilen afla ilgili siyasi tartışmalar halen sürüyor. Özellikle FETÖ ile mücadele edildiğinin söylendiği şu günlerde, aftan söz etmek AKP’yi belli ki düşündürüyor ama Avukat Cem Cihan’a göre bu yaratılan beklentinin karşılanması gerekiyor…

Af bu kez çıkacak mı, kimleri kapsayacak,KHK’lılara af gelecek mi, Avukat Cem Cihan yorumladı.  Cihan, AKP’nin fikir özgürlüğü derken 39 madde içine hangi maddeleri kastettiğini özetlerken, af konusunda tarih de verdi: