Efsane Hocamız Emin Özdemir’e saygıyla…

Yıllarca devlet televizyonu TRT’de “Bir Kelime Bir İşlem” yarışmasındaki Türkçe uzmanı olarak tanıdı birçok insan onu… Ancak benim üniversitede çok etkilendiğim hocalarımdan biriydi.

Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda ilk günümüzde bizleri Emin Özdemir karşılamıştı. Üniversite eğitiminin ilk gününde bizler büyük amfide toplanmış ve yazdığımız kısacık özgeçmişlerimizdeki bozukluklar nedeniyle, onun Türkçe konusundaki eleştirileriyle baş başa kalmıştık. Benim gözümde Emin Özdemir o gün devleşmişti. O günden sonra ne tavsiye ettiyse yapmaya, hangi kitabı gündeme getirdiyse okumaya çalıştım.

Dil Derneği geçtiğimiz günlerde Emin Özdemir’i anma gecesi düzenledi. Dil Derneği Seçici kurulu “Dil Derneği Emin Özdemir Ödülü”nü bu yıl Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun birlikte yazdığı “Metastaz” adlı yapıta verme kararı almıştı. Böylece Özdemir ailesi ile Dil Derneği’nce düzenlenen “Dil Derneği Emin Özdemir Ödülü” 2019’da bir gazeteci kitabına verildi.

Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde konuşan Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel, Harf Devrimi’nin 91. yıldönümünün kutlandığını hatırlatırken, Harf devriminden önce yine 1 Kasım 1922’de Saltanatın kaldırılmasının da laikliğin olmazsa olmazı olduğunu vurguladı. “Kim ne derse desin harf ve dil devrimleri başarılı olmuştur” ifadesini kullanan Özel “Bu gazeteciler çok önemli konuları ortaya çıkarıp, aydınlatıyor. İkisinin de kalemi işlek olsun, onları gözümüz gibi koruyoruz. Emekleri boşa gitmeyecek” dedi.
Sevgi Özel şunları söyledi:  “Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde yapılan Harf Devrimi’nin 91.yılını kutluyoruz. 91. yılında hala Dil Devrimi ve Harf Devrimi’ne saldırılıyor. Yarım yüzyıldır bu saldırılara karşı duranların yanındayım. Türkçe’nin tarihsel akışına baktığımızda her dönemde yöneticiler ve onlara alkış tutanlar bunu yapıyor ve toplumu kandırıyorlar. 1950’lerden bu yana bilgisizliğe alkış tutanların Atatürk’e, Türk devrimine saldırarak, yükselttiğini görüyoruz. Özellikle son 20 yıldır bu yükselmenin arttığını görüyoruz. Bilgisizliğin bu kadar çok insanlara çıkar sağladığı başka bir dönem herhalde yok. Bugün Harf Devrimi’nin 91.yıldönümü, bu nedenle Harf Devrimi’ni biraz daha derin düşünmemiz gerekiyor.”  

Emin Özdemir’in torunu Eralp Kumbasar da yaptığı konuşmada dedesi ile paylaştığı anılardan aktarırken onun hayatındaki yerini ortaya koydu. Kumbasar, “Biz ailesi olarak çok şanslıyız, kitaplığımıza uzanmamız yetiyor kitabının kapağını açtığımızda sesini duyuyoruz. Ancak yazıdan başımızı kaldırdığımız özlem ve hüzünle doluyoruz” dedi.

Bu arada Dil Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Korkmaz Alemdar’ın yönetiminde, Gazeteciler Faruk Bildirici ve Tülin Daloğlu “Basının Sorumluluğu” başlıklı bir oturum düzenlendi. Alemdar panele geçmeden önce Emin Özdemir’in “Boş çuval dik durmaz” sözlerinin anlamını hatırlatırken, “Boş çuval dik durmaz sözünün sadece öğrenciler için değil gazeteciler ve yayıncılar için de önemli olduğunu düşünerek, çuvalı doldurmak zorundayız. Bizi bilgilendirme sorumluluğunu gazetecilere hatırlatmalıyız, çuvalın boş olmasının zararını biz çekiyoruz” dedi.

Konuşmacılardan Gazeteci Faruk bildirici, RTÜK üyeliğinin sonlandırılmasının ardından panele söz verdiği için katıldığını hatırlatırken, “Sözcükler üzerine düşünmeyi emin Özdemir’den öğrendik. Kullandığı Sözcüklere bakarak bir insanla hayata aynı pencereden bakıp bakmadığınız görürsünüz” ifadesni kullandı.

Gazeteci Tülin Daloğlu da “Medya patronları ile güç odakları arasında iş dünyası ve siyasetçi arasındaki adımlarla bugüne geldik” diyerek basının içinde bulunduğu durumu tilki yılan metaforu le Emin Özdemir’in kitabından örnek vererek açıkladı.

Emin Özdemir’in anıldığı gecede panelin ardından Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Haber Müdürü Barış Terkoğlu’a ödül verildi. Barış Terkoğlu’nun ödülünü oğlu Ali Derya aldı. Ödül alan Metastaz kitabı, başta FETÖ olmak üzere Türkiye’de faaliyette bulanan cemaatlerin yarattığı tahribatı belgeleriyle ortaya koyuyor.

Dil Derneği, artık kitapları ile yaşayan Emin Özdemir’i böylece her yıl gündeme tutmuş ve yeni nesillerin de onu tanımasına imkan yaratan bir etkinliğe imza atmış oluyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerini temsil eden bir neslin üyesiydi Emin Özdemir, Köy Enstitülüydü… Donanımını sürekli artırarak etrafını da sürekli aydınlatan bir isimdi. 1931 yılında doğan Emin Özdemir, 1 Eylül 2017’de yaşamını yitirdiği güne dek bu ülkenin yurttaşlarına yol göstermeye, “bize bizi anlatmaya” devam etti.

Türkçe’nin özleştirilmesi, geliştirilmesi ve zenginleştirilmesine çok büyük emeği geçen dilbilimci ve yazar Emin Özdemir, 1996’da emekli olduğu Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde eski öğrencileriyle 16 Mart 2017’de buluşmuştu. Kitaplarını imzalamış, öğrencileri ile sohbet etmişti, haberi Halk TV’de Güne Başlarken programında şöyle sunulmuştu.:

Eserleri:

Yazma Tekniği (1966), Türkçe Öğretimi (1968), Dil Devrimimiz (1969), Öz Türkçe Üzerine (1969), Yazma Sanatı Kompozisyon (Adnan Binyazar’la, 1969), Erdemin Başı Dil (1969), Terim Hazırlama Kılavuzu (1973), Dil ve Yazar (1974), Düşüncenin Toprağı (Denemeler, 1980), Türk ve Dünya Edebiyatı (1980), Yazı ve Yazınsal Türler (1981),

Mustafa Nihat Özön (Monografi, 1983), Okuma Sanatı (Denemeler, 1983), Anlatım Sanatı-Kompozisyon (1986), Konuşma Sanatı (1986), Deyimler Sözlüğü (1987), Atasözleri Sözlüğü (1987), Açıklamalı Örnekli Edebiyat Bilgileri Sözlüğü (1990), Okuma ve Metin İnceleme (1990), Dil ve Edebiyat Öğretimi (1990), Türkçemi İlerletiyorum (1995), Eleştirel Okuma (1995), Eğlenceli Dilbilgisi (1995), Sözcük Sözcük İçinde (1996), Güzel Dilimiz Türkçe ve Okuma Kitabı (1996), Dilin Öte Yakası (2002), Anadilin Toprağında (yazılarından seçmeler, 2004).