Kızılay-Ensar-Başkentgaz rant üçgeninin siyasi ayağı yok mu? O parayla ABD’de Muhammed Ali’nin çiftliği mi alındı?

Türkiye’nin gö zbebeği kuruluşlardan, dünya çapında hizmet veren bir yardım kuruluşunun Türk Kızılay’ın adının karıştığı skandala ilişkin yeni boyutlar ortaya çıktı. Kızılay, ismi hassasiyetle korunan ama maalesef zaman zaman yolsuzluk haberleri ile gündeme gelen bir kuruluş, ancak hiç böylesi bir tartışmanın odağında olmamıştı.

Kızılay üzerinden Başkentgaz’ın 8 milyon doları Ensar’a akıtması tartışılırken, insani dayanışmanın ve yardımlaşmanın simgesi Kızılay’ın  farklı amaçlara yönelik kullanıldığı anlaşıldı. Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın şirketleri ve sözleri vergi sistemini de tartışmaya açtı; vergiden kaçınmanın vergi kaçırmaktan farkı olmadığı belirtildi.  Ayrıca yeni bir soru daha gündeme geldi: başka hangi kurumlara benzer şekilde “vergiden kaçınılarak” para akıtıldığı merak edildi.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın 2015 yılına kadar başkanlığını yaptığı Yeryüzü Doktorları Derneği’ne hayvan kesme ve dağıtma karşılığı 1 milyon 295 Bin TL ödediği ortaya çıktı.

Kızılay’ın mali belgelerine göre Kınık’ın başkan olduğu 2016’da kurumun diğer bağış ve yardım gelirleri 20 kat arttı. Artış durmadı, 2016’dan 2018’e yüzde 194 daha arttı. Kınık dönemindeki 3 yılda toplanan bağış ve yardımlar, Kınık’tan önceki 3 yılda toplananın tam 32 katı. Dolayısıyla burada söz konusu olan sadece Ensar değil…

Bu arada Başkentgaz’ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na yaptığı 8 milyon dolarlık bağış tartışılmaya devam ederken, Ensar Vakfı Genel Müdür Hüseyin Kader imzası ile yayınlanan yazılı mesajda, Kızılay’dan gelen bağışın ABD’de yurt yapılması için TÜRKEN Vakfı’na bağışlandığı ifade edildi. Amerika Michigan’da St. Joseph Nehri’ne uzun bir kıyısı olan arazi ve çiftliği yaklaşık 2.5 milyon dolara satın alan Turken Vakfı’nın kurucuları Ensar Vakfı ve TÜRGEV, Türkiye’de kamu yararına vakıf olarak faaliyet gösteriyor. Bu yüzden devlete vergi vermiyor. Arazi ve çiftliği satın alan Turken Vakfı’nın Genel Sekreteri Haluk Gani, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan gibi Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden mezun. Vakfın yöneticileri arasında Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak var. Turken’in kurucularından TÜRGEV’in Genel Başkanı Fatmanur Altun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşi. Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak TÜRGEV’de de yönetim kurulu üyesi, TÜRGEV’in yöneticileri arasında Kadir Topbaş’ın istifasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Mevlüt Uysal da bulunuyor. Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ise vakfın genel kurul üyeleri listesinde yer alıyor.

Birgün yazarı ekonomist Prof. Dr. Yalçın Karatepe, bu çarkı tarif ederken siyasi ayağa dikkat çekti ve “Ensar Vakfı’na bu paranın aktarılmasında sorun yaşanmaması için de tüm dişlilerin uyumlu çalışması gerekir. Bu çarkın içinde siyaset kurumunun rolü nedir? Vatandaşın en çok merak ettiği konu budur sanırım. Bunun araştırılıp sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılması gerekir. Aksi takdirde bu çarklar böyle dönmeye devam eder.” ifadelerini kullandı.

Günün skandalları arasında AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Suudi komşu haberi ilk sırada… Çeşme ve Urla’da acil kamulaştırma kararı alınan araziler üzerinde Suudi Arabistan merkezli Albassam Group’un, “Yeni Çeşme” adıyla bir proje geliştirdiği iddia edildi. Zeytineli Köyü ve Genel-İş Sendikası’nın arazisinin bulunduğu 4 milyon metrekareye yayılan 15 milyar liralık projede, bir de yatlar için kanal projesi var.

Sayıştay’ın 2018 yılı denetim raporları, belediyelerin yıllardır özel kalem müdürlüğü üzerinden birçok kişiye nasıl sınavsız memurluk ve unvan dağıttığını ortaya koydu.  AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hediye olarak dağıtmak amacıyla 24 ayar altın işlemeli tabak ve ibrik aldığı ortaya çıktı. Belediyenin hediyeleri arasında ipek halı, ipek kravat, ipek şal ve bornoz takımı da yer aldı.

Düğünlerde damada takılan ilginç hediyeler arasına makam koltuğu da girdi. AKP Urfa Milletvekili Halil Özcan’ın kızı ile evlenen Raşit Dedeoğlu’nun Etüt ve Proje Daire Başkanlığına atandığı ortaya çıktı. CHP Şanlıurfa İl Genel Meclis Üyesi Abdurrahman İzol, “Normal bir atama olabilir ama milletvekilinin kızı ile evlendikten sonra, hemen akabinde atanması bizlere manidar geldi” diyerek tepki gösterdi. Konu sosyal medyada ise “damada koltuk takıldı” esprisi ve “AKP’li vekilden damada kıyak: Düğün hediyesi olarak Daire Başkanlığı!” cümlesi yayın gündeme geldi.

“Yeni nesil siyaset yapıyorum” diyen Ekrem İmamoğlu haklı mı? İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’nun kayak tatili iktidar medyasının gündeminde. Ekrem İmamoğlu’nun Elazığ depreminden Erzurum’a geçip kayak tatili yapması, 8 şehit varken Erdoğan’ın kızının evlenmesi, Binali Yıldırım’ın kaz partisi tartışmayı söndürmedi.

Semra Topçu’nun Haber Defteri’nde yer alan tüm başlıklar için linki tıklayınız: