İranlı uyuşturucu baronu Zindaşti’ye tahliye veren hakime rüşvet davası açılırken Burhan Kuzu’nun ilişkisi gizlendi mi?

4 asker şehit, 9 asker yaralı… Milli Savunma Bakanlığı, Suriye’nin İdlib kentinde rejim unsurlarınca yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 4 askerin şehit olduğunu, biri ağır 9 askerin de yaralandığını açıkladı. Güvenlik uzmanı Metin Gürcan çatışmanın sürdüğünü, attığı twitte duyurdu ve şöyle dedi:  “Ankara’nın hesabı şu: ‘Bir kere İdlib güneyinden çekilmeye başlarsam Afrin ve Fırat Kalkanı cebinde de tutunamam ve tüm Fırat Batısındaki kazanımlarımı kaybederim.’ Ama kayış 13 Ocak Moskova’da Şam+Moskova’ya Fırat Batısından net ‘bir çekilme takvimi’ vermediğimizde koptu.”

Kızılay üzerinden vergi kaçırma tartışması sürüyor. Sözcü gazetesinin haberine göre Doğalgaz özelleştirmelerinde, şirketin yüzde 20’lik hissesinin belediyeye bırakılması ve yönetim kurulunda belediye temsilcisinin bulunması zorunluluğu, Başkentgaz için çıkarılan özel yasayla kaldırıldı. Başkan Mansur Yavaş, ayrımcılığı mahkemeye taşıdı. Bu arada olayın yurt dışı boyutu da yeni skandallara gebe… CHP’nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan, Hazine Bakanlığı’nın listelerinde bu bağışın gözükmediğini açıkladı.

“Deprem vergileri nereye gitti?” sorusuna yanıt aranırken Sözcü gazetesinde vergi uzmanı Nedim Türkmen, “17 yılda 2 trilyon yüz elli milyar Amerikan Doları vergi tahsil edilmiş, vergilerin yüzde 13’ü yatırıma harcanmıştır. Geçen haftaki yazımda da ifade etmiştim; son 17 yılda faiz giderlerimiz 932 milyar TL yani 475 milyar 5 milyon Amerikan doları’dır. Buna göre, 17 yılda vergi gelirlerinin yüzde 22’si faiz giderlerine harcanmıştır.” yazdı.

İranlı uyuşturucu baronu Zindaşti ve 3 adamı hakkında tahliye kararı veren hakim Cevdet Özcan hakkında rüşvetten iddianame düzenlendi. Özcan’ın 3.5 milyon dolar rüşvet aldığı öne sürüldü. Sabah gazetesinde yer alan haberde Burhan Kuzu’nun Zindaşti ilişkisinden söz edilmedi. İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti’yi tahliye ettirdiği iddia edilen eski AKP Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun Zindaşti’yle yemek yerken çekilmiş fotoğrafları ortaya çıktıktan sonra Kuzu iddialarla ilgili “Şahsı asla tanımam ve olayla da hiçbir ilgim yoktur” açıklaması yapan Burhan Kuzu, fotoğraflarının ortaya çıkmasının ardından Zindaşti ile yemek yediğini kabul etmişti.

Meclis’in 100. yılı kutlaması için 30 milyon harcanacak, Pencere gazetesinin haberine göre harcamayı ise kendini yalanlayan Nasuhi Güngör’ün şirketi yapacak.

Bekçilerin sokaklarda yaratacağı şiddet ihtimali kadar maaşları da tartışma yarattı. Zengin fakir uçurumu arttı. Türkiye otomotivde en fazla kayıp yaşayan ikinci ülke…

Deprem gündemine Prof. Ahmet Övgün Ercan’ın “Bütün faylar hareketlendi, 2020 deprem yılı” uyarısı dikkat çekti. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’de depremlerde hasar alan ve yıkımı bekleyen binalarda yaşayanlar tedirginlik içinde…  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un “Türkiye, sosyal devlet olmanın ötesinde ultra sosyal devlet niteliğinde” sözleri tartışma yarattı.

Semra Topçu’nun Haber Defteri’ndeki tüm haberler ve analiz için linki tıklayınız: