Zekai Tahir Burak karantina hastanesi oldu. Peki, madem işgörebilirdi, neden kapatıp çürümeye terk etmiştiniz?

Koronavirüsü salgını nedeniyle Çin’den getirilenler için hazırlanan karantina hastanesinin dikkat çeken özelliği “pes” dedirtti.

Zekai Tahir Burak Hastanesi, büyük bir kara delik olduğu eleştirileri ile açılan ve Sağlık Bakanı’nın bile vazgeçmekten söz ettiği Şehir Hastaneleri için kapatıldı. Birçok Ankaralının hayata gözünü açtığı 94 yıllık tarihi bir hastaneydi. Diğer adıyla“Büyük Doğumevi” olan bu önemli hastanenin kapısına, kamu özel ortaklığı ile devletin kendi arazisinde kiracı olduğu Bilkent Şehir Hastanesi uğruna kilit vuruldu. Türkiye tıp tarihi açısından son derece kıymetli olduğu anlatılan, aynı zamanda Türkiye’nin doğum uzmanlarını yetiştiren Zekai Tahir Burak hastanesi, bir kalemde yok olmaya, çürümeye terk edilmişti.

Hastanenin tarihi önemini Cumhuriyet gazetesine değerlendiren 28 yıl hastane başhekimliğini yapan Ziya Durmuşoğlu’nun oğlu, hastanede 1982-1986 yıllarında uzmanlık eğitimi alan Profesör Doktor Fatih Durmuşoğlu,  bu hastanenin Türkiye’de doğumevi kavramının kurucusu olan doktor Zekai Tahir Burak’ın hastanesi olduğunu hatırlatmıştı. Durmuşoğlu, “Hizmete geçtiği günden beri binlerce kadın doğum uzmanı yetiştiriyor. Şu anda bile kadın doğum uzmanı birimi olarak en tepede. 1980’li yıllarda Türkiye’de her beş kadın doğum uzmanından biri bu doğumevinden çıkışlıydı” ifadesini kullanırken, Türkiye’deki ilk tüp bebek tedavisini bu hastanede yapan emekli Klinik Şefi Operatör Doktor Utku Özcan da “Böyle tarihi yerlerin muhafaza edilmesi lazım” dedi.

Bu hastanenin kapatılması Tıp tarihinin yok edilmesi değildi sadece, şehir hastaneleri açısından “rant” yorumları kadar, arazisinin kıymetli oluşu da önemliydi. Hastanenin hizmet vermeye devam etmesi gerektiğini söyleyen uzmanlara kulak asmayanlar, şehir hastanelerinin zarar edeceğini söyleyen ekonomistlere de kulak asmayıp, “zarar ediyorsa etsin” diyebildi.

Oysa zarar, sadece hasta garantisi ve özel işletmeye verilen garantilerden kaynaklanmıyordu. Numune Hastanesi örneğinde olduğu gibi içindeki malzemelerle birlikte aslında halen hizmet verebilirken büyük bir israf söz konusuydu. Birgün gazetesinin ortaya çıkardığı haberde hastanenin içindeki malzemelerle birlikte çürümeye terk edildiği anlatılmıştı.

Tıpkı Numune Hastanesi gibi çürümeye terk edilmişti, Zekai Tahir Burak Hastanesi de…

Çin’de koronavirüsü salganının ortaya çıkmasının ardından Vuhan’da bulunan 32 Türk, 6 Azerbaycan, 3 Gürcistan ve 1 Arnavutluk vatandaşı, ambulans uçağa çevrilen askeri kargo uçağı ile getirilirken hızla yeniden hizmet vermek üzere düzenlendi. Karantina hastanesi oldu Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi. 14 gün boyunca 62 kişiye ev sahipliği yapacak. Oysa Ankaralıya hizmet vermeye hazır olduğu bu olayda anlaşıldı.

8 şehit acısı… Rusya Türkiye’yi yalanladı. Türkiye misliyle yanıt verdi mi? Türkiye döndü dolaştı yine ABD’ye yanaştı!

Enflasyon çok çıkmasın diye enflasyon sepetine ayarlama yapıldı. Enflasyon sepetinde gıdanın payı azaltıldı, sepete davlumbaz kondu.

Başkentgaz’ın sahibi Mansur Yavaş ve Saygı Öztürk’e küfür etti. Cumhuriyet savcısı savcı arkadaşlarını dolandırdı, kaçtı. İşinsanı Kığılı çark etti.

Prof. Ioanna Kuçuradi’nin “kişi” başlıklı yazısı ve “İyi insan olmanın ön şartı Sünni olmak” diyen Türkiye gazetesi yazarı Prof. Razaman Ayvalı…

Semra Topçu’nun Haber Defteri’ndeki başlıklar ve analizler için linki tıklayınız: