Gündemin özeti: İdlib gerilimi pekmeze bağlandı… Sedat Peker gemiyi terketti… Kuru bamya 220 Lira oldu…

İdlib’te yaşanan gerilim üzerine 8 şehit verildi. Ukrayna dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Rusya ile şu aşamada bir çatışma ya da ciddi çelişki içerisine girmemize gerek yok. Rusya ile çok ciddi stratejik girişimlerimiz var” dedi ve krizin bittiği yorumlandı. Erdoğan ayrıca Ukrayna dönüşünde koronavirüsüne karşı dut pekmezi önerdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın affı örnek oldu, beklenti yarattı. Sivas katliamı hükümlüsü Ahmet Turan Kılıç’ın Erdoğan tarafından cezasının kaldırılmasının ardından yandaş Akit gazetesi yine Sivas katliamının hükümlüsü Faruk Belkavli ve Ömer Faruk Gez gibi isimlerin affedilmesini istedi.

Suç örgütü lideri Sedat Peker, kaçtığı yönündeki haberlere ilişkin açıklama yaptı ve “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin polisleriyle hiçbir sorunum yok, olamazda ancak bu şerefli teşkilatın içine bir şekilde monte olmuş görünürde polis ama özünde hain olanlarla bizim hesabımız her zaman var olacaktır” dedi. Sedat Peker’in sözlerinden hakkında bir operasyon yapılacağı ve operasyondan haberdar edilerek kaçtığı sonucunu çıkarmak mümkün ki bu da başka bir problem ve Sedat Peker’e bilgi sızdıran kim sorusunu gündeme getiriyor.

Başkentgaz’ın vergi muafiyeti olduğu halde neden Kızılay’ı aracı ettiği hala anlaşılamadı. İstifa etmeyen Kızılay Başkanı ise yeni bir açıklama yaparak Başkentgaz’ı korudu ve ismini gizlemek için yaptı dedi. Ensar’dan yapılan son açıklamada ise yaklaşık 8 milyon doların ABD’ye 8 taksitte gönderildiği belirtildi. Ensar Vakfı, “Tüm para transferlerimiz, devletimizin kurumlarının gözetimi ve denetiminde yapılmıştır” derken,  vergi kaçırma yöntemi diye tartışılan bu çarkın siyasi ayağı tartışması sürüyor. AKP’li Ömer Çelik ise “Bağışçıyla Kızılay arasında mesele” dedi.

AKP’nin, kira sözleşmesinde süre dolmadan ticari uçuşlara kapattığı Atatürk Havalimanı için TAV’a ödenecek tazminatı belirlemek amacıyla da “hizmet alım ihalesine gittiği” belirlendi. Süresinden önce sonlandırılan sözleşme nedeniyle TAV’a 389 milyon Avro tazminat ödenirken, yeni bir ödeme daha yapılacağı anlaşıldı.

İstanbul’daki okulların yüzde 31’i depreme karşı güvenli değil! Uyarılarının dikkate alınmadığını ifade eden İMO Başkanı Cemal Gökçe, apartmandan bozma vakıf okulları ve özel okullar olduğunu söyledi.

CHP CNN TÜRK’ü boykot kararı aldı…

Semra Topçu’nun Haber Defteri’nde yer alan tüm başlıklar için linki tıklayınız: