Çığ felaketi yaşanırken Erdoğan’ın miting yapması ve çay dağıtması tartışılıyor… Devlette 89 bin lira maaş mı olur demeyin, oldu… Siyasetin gündemi boru!

Çığ felaketinin yaşandığı Van Bahçesaray ilçesinde kurtarma çalışmalarının sürdüğü sırada AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kırıkkale’de miting konuşması yapması tepki çekti. CHP’li Tekin, “Biraz siyaset yapmayı bırakın da milletin derdiyle ilgilenin” dedi. Medyanın yayıncılığına tepki gösteren CHP’li Öztrak, “Ekranlar çığ felaketini bir yana bırakmış, canlı yayında mitingi veriyor” diyerek tepki gösterdi. Zira Erdoğan dinleyenleri şoke etmişti: “Çığdan yeni bir haber daha geldi. Çığ altında kalanların sayısı 33 oldu. Allah rahmet eylesin. Maalesef çığ, heyelan, bütün bunlar hep tehditler. TOKİ vasıtasıyla bugüne kadar 4 bin 794 konut inşa ettik” diyen Erdoğan mitingin ardından da çay dağıttı ve şu ifadeleri kullandı: “Ben Rizeliyim ya şimdi size Rize’nin keyif çayını getirdim. Şimdi sizlere buradan ikram edeceğim sizde akşam bu keyif çayını yudumlayacaksınız” …

NTV ve CNN Türk, Van Bahçesaray’da meydana gelen ve 38 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan çığ felaketinin haberini verdiği sırada, yayını keserek Erdoğan’ın mitingini yayınladı. Yayının kesilmesi büyük tepki topladı. Ekrem İmamoğlu’nun Elazığ depdeminden sonra tatile gitmesi günlerce konuşulmuştu, iktidar yandaşı medya ise bu kez sessiz kaldı.

Devletten 89 bin lira maaş alan vakıf genel sekreteri kim? 8 milyon dolarlık bağış skandalının aktörü Türken vakfının genel sekreteri… Başkentgaz’ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na yaptığı 8 milyon dolarlık bağışın, ABD’deki TÜRKEN Vakfı’na yurt için aktarılmasının ortaya çıkmasının ardından yeni gelişme yaşandı. Sözcü gazetesi, TÜRKEN Vakfı’nın Genel Sekreteri Haluk Gani’nin, bir KİT olan ETİMADEN’in ABD’de kurduğu ETİMİNE USA Şirketi’nin 13 bin 500 Euro maaşlı Genel Müdürü olduğunu haber yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin batısında muhaliflerin elinde kalan son bölge olan İdlib’e gözlem noktası kurulmasına karşı çıktığı, ancak kendisini askeri danışmanlık şirketi olarak tanıtan SADAT A.Ş’den isimlerin ısrarcı olduğu iddia edildi. Cumhuriyet yazarı Mehmet Ali Güller’in aktardığına göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, SADAT’çı Adnan Tanrıverdi ve ekibinin ısrarları sonucunda gözlem noktası kurulmasına ikna oldu.

Siyasetin gündemi boru… AKP’Li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Ergenekon kumpası sonucu hapis yatan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a yüklendi. Göndermede bulunarak “Bu, boru göstermeye benzemez”  diyen Erdoğan, “askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasayı Meclis’ten geçirenleri FETÖ’nün siyasi ayağı” olarak işaret eden Başbuğ için milletvekillerine “mahkemeye verin” çağrısı yaptı. Başbuğ aslında boru dememişti ama zaten tartışma boru meselesi değil. Başbuğ, geçen hafta özel bir televizyon kanalında, Haziran 2009’da TBMM’den geçirilen torba yasadaki “askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan” maddeyi hatırlatmış ve “26 Haziran 2009’daki kanun teklifini getiren siyasiler araştırılsın. FETÖ’nün siyasi ayağı yok dersek gerçek inkar olur” demişti.

Semra Topçu’nun Haber Defteri’ndeki tüm başlıklar için tıklayınız: