Sarayın eli hak-hukuk tanımadan hayatın her alanında; Rusya’yla Saray sözcüsü görüşüyor, Sarayın danışmanı hakimlere baskı yapıyor, damat futbola müdahale ediyor!

İdlib’de gerilim giderek tırmanıyor, Türkiye ile Suriye orduları ikinci kez karşı karşıya geldi. Şam güçleri tarafından gözlem noktasına yapılan saldırı sonucu 5 asker şehit oldu, 5 asker de yaralandı. Yaralı askerlerin Rusya izin vermediği için hava yoluyla değil, kara yoluyla ülkeye getirildiği iddia edildi. Saldırının olduğu sırada Rusya heyeti Türkiye’de toplantıdaydı. İdlib’de yaşanan gelişmeler, Ankara-Moskova ilişkilerinin de düğümü. Türkiye ve Rusya heyeti, İdlib’deki duruma ilişkin geçen hafta sonu yaptıkları görüşmeden sonra dün bir kez daha bir araya geldi. Toplantıda taraflar karşılıklı önerilerini sunarken, Türkiye’yi Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın temsil etti. Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın başkanlığındaki heyet ile Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi başkanlığındaki siyasi-askeri ve istihbari temsilcilerden oluşan Rus heyeti, görüştü ve görüşmenin ardından Türkiye İdlib’teki saldırıyı en sert şekilde kınıyor açıklaması yapıldı.

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İlker Başbuğ’un FETÖ iddiasıyla gündeme gelen askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünün açıldığı düzenleme ile ilgili yazılı açıklama yaptı ve sorumluluğun çerçevesini “AKP grubu” olarak genişletti. FETÖ’nün yargı içinde en fazla yapılandığı ve kumpasların hız kazandığı dönemde Adalet Bakanı olan Ergin, söz konusu düzenlemenin hükumetin iradesi ile gerçekleştirildiğini söyledi ve AB’ye uyum kapsamında gerçekleşen düzenleme nedeniyle Meclis çalışmalarının kriminalize edilmemesi gerektiğini de savundu.

Bu arada 12 AKP’linin FETÖ’cü başıyla Pensilvanya’daki fotoğrafı da yeniden gündemde. O isimlerden biri olan AKP’li Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, “Bizi Amerika’ya Meclis gönderdi” dedi. CHP’li Mahmut Tanal da “Bu ziyaretin parasını Meclis mi ödedi” diye sordu.

Tanık hakimler Zindaşti’nin tahliyesini anlattı, iddiaya göre Burhan Kuzu tam saha pres yapmış! Mahkemeye sunulacak ifadelere göre, Burhan Kuzu Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olduğu dönemde gücünü kötüye kullanmış.

İşsizlik rakamları Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı yalanladı. Albayrak, “Büyüme beklentilerimizin üzerinde” diyerek pembe tablo çizerken, işsizlik bir puan daha arttı ve yüzde 13,3 oldu…

Semra Topçu’nun Haber Defteri’ndeki tüm başlıklar için aşağıdaki linki tıklayınız: İdlib’de 5 şehite rağmen askerler neden çekilmiyor? Rusya ile neden Dışişleri Bakanı değil de sarayın sözcüsü görüşüyor? İranlı uyuşturucu baronunun tahliyesinde Burhan kuzu parmağı… Futbolun zirvesinde Berat Albayrak müdahalesi…