Ekonomide kötü senaryo! Doların ateşi çıktı; Capital Economics ekonomisti yıl sonunda 7,5 lira olabilir yorumunu yaptı!

İdlib gerilimi başta olmak üzere, jeopolitik riskler nedeniyle dolar yükseldi, uzmanlar yükselişin sürebileceği uyarısında bulundu. Dolar kurundaki yükselişin önüne geçmek için kamu bankalarının son bir haftada 4,5 milyar dolar satış yaptığı belirtildi. Bloomberg’in iddiasına göre, uzmanların, faizlerdeki sert düşüşe ve artan jeopolitik risklere rağmen kurun yapay bir şekilde güçlü tutulduğunu belirtti ve müdahalecilik giderek arttı.  İddia, konuya yakın üç farklı kaynağa dayandırıldı.

Capital Economics piyasa ekonomisti Jason Tuvey, makro ekonomik dengesizlikler nedeniyle doların yıl sonunda TL karşısında %20 yükseleceğini öngördü. Tuvey, Türk yetkililerinin son haftalarda lirayı kontrol altında tuttuğunu fakat bunun uzun sürmeyeceğini belirtti. Kurun birkaç haftadır 6 lira sınırında hareket ettiğini belirten ekonomist, geçen Cuma günü bu eşiğin kırıldığını hatırlattı. BDDK’nın swap hamlesine değinerek, bunun spekülatif atakları engellemek için alınmış bir karar olduğunu söyledi.

FETÖ’nün siyasi ayağını mı aramalı, siyasi ortağını mı? CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 20 soruya yanıt vererek ve ayrıca “FETÖ’nün siyasi ayağı Erdoğan’dır” diyerek tartışmayı yeniden başlattı. AKP, CHP’ye suçlama yöneltirken, iktidar yandaşı yazarlardan Abdurrahman Dilipak’ın yazısı dikkat çekti. Dilipak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın FETÖ için yaptığı “yukarısı ihanet, ortası ticaret, altı ibadet” tanımına karşı çıktı. “Bu yapıda herkes kendine verilen görevi tereddütsüz yapıyordu” diyen Akit yazarı, FETÖ mensubu kişilerin her partide olduğunu öne sürerken “AK Parti’de mi olmayacaklar” diye sordu.

FETÖ’nün siyasi ayağı tartışması yeni açıklamalar ve birbirini suçlamalarla sürerken Bülent Arınç’ın 2013’teki sözleri hatırlandı: Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç’ın, 2013 yılında Başbakan Yardımcılığı görevini yürütürken TRT Türk’te katıldığı Görüş Farkı programında Fethullah Gülen’i ziyaretine ilişkin, “Sayın Başbakanımıza da gitmeden önce konuyu açtım. İzin verir misiniz dedim. Çok memnun oldu. Bizden bir emelleri olur mu? Bir tavsiyeleri olur mu, onu da öğren dedi. Farkında olmadığımız herhangi bir yanlışımız olursa, bu konuda da bizi aydınlatmasını rica etti” sözleri, gündemdeki “FETÖ’nün siyasi ayağı kim?” tartışmalarına yeni bir boyut getirdi.

Burhan Kuzu sessiz… Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti’nin dönemin Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun baskısı ile tahliye edildiği iddiasıyla ilgili soruşturma başlatan Hâkimler Savcılar Kurulu, hazırladığı dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. HSK müfettişlerine ifade veren savcı ve hakimlerin “Ankara’dan sürekli arıyordu” diyerek işaret ettiği Kuzu hakkında soruşturma olup olmadığı merak konusu. Başsavcılık konuyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı.

Akit, Elazığ depremini çocuk evliliklerinin yasaklanmasına bağlayan twit atan ve tepki üzerine twiti silen Prof. Bedri Gencer’e sahip çıktı… İktidar yandaşı Akit’te yayınlanan haberde saldırgan bir dil kullanıldığı gözlenirken, çocuk yaşta evlilikler de Gencer ile birlikte savunuldu. “Feministler kudurduysa hoca doğru yoldadır” başlıklı haberde şöyle denildi: “Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Öğretim Üyesi sosyolog Prof. Dr. Bedri Gencer’in, genç evlilik mağdurlarının haklarını savunması feministleri kudurttu. Azgın azınlık, sosyal medyada linç kampanyası başlatırken, genç evlilik mağdurları ise Akit’e yaptıkları açıklamada, Bedri Gencer’in genç evlilik mağdurlarının sesi olduğunu ifade ederek, “Feminist gruplar kime saldırırsa, o kişi doğru yoldadır. Genç evlilikleri savunmak suç değil. Kendisinden Allah razı olsun” dediler.”

Koronavirüsü’nden korunma yolları tuhaf bir tartışmaya dönüştü. Prof. Dr. Canan Karatay’ın, “Turp yerseniz turp gibi, fıstık yerseniz fıstık gibi olursunuz” sözlerine Vedat Milor “”Anladığım kadarıyla hıyar yemeyi bırakıyoruz” dedi. Milor’un Twitter’da verdiği ‘hıyarlı’ yanıt yeni bir tartışma başlattı.

Semra Topçu’nun Haber Defteri’ndeki tüm başlıklar için linki tıklayınız: