Yaman çelişki; Erdoğan’ın saraylarına 3,2 milyar lira harcandı, Meclis kapısında “açım” diyerek intihar etmek isteyen kişi gözaltına alındı…

İktidarlar dünyanın her yerinde gerçekleri gizleme eğiliminde oluyor. Önceki gün AKP grup toplantısında “açım” diyen yurttaşın gözaltına alındığı belirtilirken, gazeteciler bu kişinin akıbetini öğrenmekte zorlandı, çünkü bir karartma yaşanıyor. Aynı şekilde dün Meclis önünde bir kişi açım diyerek kendini yakmak istedi ama ülkeyi yönetenlerin gündemine giremedi.

Demokrasilerin değil ama totaliter rejimlerin ortak noktası bu gizlilik çabası. Çin’de bu çabanın ortaya çıkardığı facia yaratan bir sonuç yaşanıyor. Gelen haberler, virüsün kamuoyundan gizlendiği ve zamanında müdahale edilmediği yolunda. Koronavirüsünü gizlemek yerine baştan önlem alınsaydı, bu kadar yayılmayacak, daha az insanı etkileyecekti. Ne kadar demokrasi-şeffaflık ve o kadar can güvenliği! Gerisi boş… İktidarlar kendilerini korumak istiyorlar, halklarını değil.  

İktidarlar halkı değil kendilerini koruma içgüdüsü sergileye dursun, aynı zamanda gündemlerine ülkenin sorunlarını da almıyor ve adeta sorunları görmezden geliyor. Problemli bazı konuları ise halının altına gizliyor. Böyle olunca da örneğin bir karikatür bile yasaklanabiliyor. Leman Dergisi’nin, 22 Ocak tarihinde yayımladığı “Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergahında arazisinin olduğu ortaya çıktı” başlıklı karikatüre mahkeme kararıyla erişim yasağı getirildi.
Cumhurbaşkanlığı Beştepe’deki Saray ile Okluk’taki yazlık saray için bugüne kadar 3 milyar 280 milyon lira harcadı. Birgün gazetesinin haberine göre, Cumhurbaşkanlığı’nın Ankara’daki ve Gökova’daki binalarının inşaatı için yapılan harcama 3.2 milyar TL’yi buldu. Ankara’daki binalar için bugüne kadar 2.8 milyar TL harcanırken Okluk Koyu’na yapılan harcama 435 milyon lira oldu. Cumhurbaşkanlığı bu yıl ikisi yüksek güvenlikli olmak üzere 26 yeni araç alacak. Bu arada Erdoğan’a Ahlat’ta saray yaptırmak için yeniden Meclis’e getirilen teklife bölge halkı tepki gösterdi, “Saray değil, fabrika yapın” talebinde bulundu…
Cumhuriyet gazetesi dün ortaya çıkardığı FETÖ Borsası skandalına ilişkin haberini sürdürdü. Eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir’in Çalık Holding’e bağlı Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taçyıldız’ın FETÖ dosyasını “Boğaz manzaralı köşk” karşılığında temizlediğini tespit eden İçişleri Bakanlığı müfettişleri, idari soruşturma kapsamında Taşdemir’in emrinde çalışan polisleri tanık olarak dinledi.Taşdemir’in emrindeki polis, ‘FETÖ Borsası’ndaki rüşvet çarkını anlattı: ‘Amcayı tapuya yengeyi holdinge taşıdım’ dedi.
Elazığ’da depremin ardından kurulan 5 bin çadırda yurttaşlar kar altında. Uzmanlar soğuk hava koşullarının süreceğini belirtirken, bu kadar küçük çaplı bir etkide hala konteyner kurulmamış olması tepki çekiyor.
Hal böyleyken İş Bankası’ndaki CHP’ye ait yüzde 28’lik hisselerin hazineye devredilmesi için harekete geçen iktidar haberleri yeni bir “cambaza bak” arzusu ile gündem değiştirme çabası mı diye sormak gerekiyor.. AKP’nin İŞ Bankası iştahı yine niye kabardı?
Semra Topçu’nun Haber Defterindeki tüm başlıklar için lütfen linki tıklayınız…