Devlet çarkı işlemiyor; binlerce makam yetkisi tek elde toplandı, Erdoğan’ın önünde imza bekleyen binlerce evrak var!

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’den 100 binden fazla üyenin ayrılması haberleri üzerine yeni üye kazandırmak için kolları sıvadı. Geçen günlerde  AKP İstanbul İl Başkanlığı’nın Yeni Üye Çalışmaları çerçevesinde, AKP’ye Ocak ayında 45 bin yeni üye kaydına ilişkin ödül töreninde konuştu. Erdoğan’ın rastgele yeni üyeleri arayarak onları tebrik etmesi, son dönemde AKP’nin kan kaybını düzeltme olarak görülürken, hazırlıksız vatandaşların  aranması üzerine tuhaf diyaloglar yaşandı. Bir vatandaşın “Ben Cumhurbaşkanı” diyen Erdoğan’a “Eeee” demesi şaşırttı.

Kendisinin neden arandığını anlayamayan Berfin isimli vatandaş, Erdoğan’ı da tanımadı. Erdoğan’ın sözlerine, “Siz kimi aramıştınız” ve, “Ee” şeklinde yanıtlar veren Berfin adlı vatandaş, daha sonra telefonu da Erdoğan’ın yüzüne kapattı. Bu olay akıllara bir yandan hazırlık yapılmadan acemice bir tören düzenlendiği düşüncesini getirirken, bir yandan da Cumhurbaşkanının zamanının sarf edildiği düşüncesini getirdi.

Recep Tayyip Erdoğan, 16 Nisan 2017’de yapılan kısaca “tek adam” referandumu diye nitelenen anayasa değişikliği sonrasında, partili cumhurbaşkanı olarak gerçekleştirdiği faaliyetlerini yasal çerçeveye oturtmuş, bu değişiklikten sonra AKP grup toplantılarında, AKP’nin genel başkanı olarak konuşmalar yaparken, iktidarı övüp, muhalefeti yermeye başlamıştı.  Erdoğan artık AKP’ye üye yapma törenlerinde de baş aktör…

Merak konusu olan ise günlerce makamından uzak duran Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığında toplanan görev yetkileri nasıl kullanabildiği… AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı’nın olağan bir gününü incelemeye alalım; örneğin 12 Şubat 2020, cumhurbaşkanlığı için olağan bir gün… Saat 11”de AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP’nin grup toplantısında konuştu. Grup konuşmaları genelde 1 saat sürüyor. Erdoğan grup toplantısından sonra yola çıktı. Kahramanmaraş’ın Kurtuluşunun 100. Yıl Dönümü Kutlamalarında da konuştu. Oradan ayrılarak Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti, basına kapalı gerçekleşen görüşmede belediye ile ilgili bilgi aldığı belirtildi. Erdoğan daha sonra AKP Kahramanmaraş İl Teşkilatı tarafından düzenlenen yemekte de konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup toplantıları dışındaki konuşmaları çoğunlukla 20 ile 30 dakika arasında sürüyor. Yani 12 Şubatta Erdoğan öğleden sonra Ankara dışında olmak üzere en az 2 saat konuştu. Zaten eğer Türkiye’de ise genelde öğleden sonra yoğun programla; sarayında kabuller ve konuşmalarla geçiyor. Hatta geçtiğimiz günlerde 2 saat aralıksız konuşmuş, dinleyicileri bile bitap düşmüş, bu yönüyle haber olmuştu. Cumhurbaşkanı ve AKP genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 16 Ocak’ta 2019 Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşma aralıksız 2 saat 7 dakika sürdü. Konuşmanın bir bölümünde dinleyenlere “sıkılıp sıkılmadıklarını” soran, bir ara “Alkış gelmiyor” diye sitem eden Erdoğan, sonunda, “Biliyorum yordum sizi” ifadesini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı konuşmayı seviyor, hemen hemen her gün birden çok kez, çoğu televizyon kuruluşunun canlı yayınladığı programları ve konuşmaları bulunuyor. Bu konuşmalar için ön hazırlık aşaması ve bazen yolculuk gerektiği de düşünülürse, bu mesaiye en az bir iki saat daha eklemek gerekiyor. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı olarak diğer işlere nasıl vakit bulabildiği merak ediliyor.

Tek adam rejimi diye nitelenen anayasa değişikliğinden sonra yasamanın yani meclisin, yürütmenin yani bakanlar kurulunun yetkilerini elinde toplayan Cumhurbaşkanına, kararnameyle belli olduğu üzere;

Devlet Arşivleri Başkanlığı,

Devlet Denetleme Kurulu,

Diyanet İşleri Başkanlığı,

Genelkurmay Başkanlığı,

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği,

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı,

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı,

Savunma Sanayi Başkanlığı,

Türkiye Varlık Fonu bağlandı.

Kültür Bakanlığı’na bağlı olan Topkapı Sarayı da, Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığına bağlandı.

  • Ayrıca direkt cumhurbaşkanlığına bağlı yeni başkanlıklar ve kurullar kuruldu; Strateji ve Bütçe Başkanlığı, İletişim Başkanlığı, Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu gibi kurullar…
  • Öyle az buz değil, binlerce makam cumhurbaşkanlığına bağlandı. Rutin işler, imzalar derken tüm bunlar hayli zaman gerektiriyor.  Peki Erdoğan bu zamanı bulabiliyor mu? Pencere Gazetesi’nde Gazeteci Mehmet Tezkan, Cumhurbaşkanı’nın önünde imza bekleyen 4 bin, 4 bin 500 evrak olduğununa dair bir kulis yazdı. Devlet çarkının işlemediği, AKP’lilerin de buna bir çare aradığı yazılıp çiziliyor. Açık olan birşey var ki, bir insanın bunca işe yetişmesi mümkün değil. Hele de zamanının çoğunu metal yorgunluğu teşhisi koyduğu partisini toparlamakla meşgul olan bir genel başkanın bunca devlet işlerine yetişmesi hiç mümkün değil. Zaten AKP genel başkanı Erdoğan’ın başı Davutoğlu ve Babacan gibi iki ayrı parti kuruluşuna karşı dertte. Dolayısıyla devlet çarkı tıkandı, işlemiyor diyenler haklı görünüyor…