FETÖ’nün siyasi ayağı tartışması asap bozdu; AKP’nin darbe paranoyasının nedeni ne?

Fetö’nün siyasi ayağı tartışması AKP’de huzursuzluk yarattı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği gizlenen ByLcok listesi, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi bakanlar ve parti yöneticilerinin HTS kayıtları, AKP’liler hakkında çıkabilecek belgeli bilgiler önümüzdeki günlerde yaşanacak gerginliklerin sinir uç noktaları olarak görülüyor…

Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek döneminde belediye meclisinden çıkan kararlar FETÖ’cü isimlere büyük kıyak geçildiği ortaya çıktı. Cumhuriyet Gazetesinin haberine göre eski savcı Şadan Sakınan, eski Yargıtay Genel Sekreteri Aydın Boşgezmez ve “Kozmik Oda’nın savcısı” olarak nitelenen Mustafa Bilgin’in kurdukları yapı kooperatifine normalden üç kat daha fazla inşaat hakkı tanındı.

BBC’nin haberine göre AKP, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün vasiyeti doğrultusunda gelirleri Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na aktarılmak üzere CHP tarafından temsil edilen İş Bankası’ndaki yüzde 28,09’luk hissenin, Hazine’ye devrini sağlayacak yasal düzenleme için bir komisyon kurulmasına karar vermesine karşın yasa teklifinin ne zaman sunulacağı henüz bilinmiyor.

Türkiye yeni bir intihar vakasıyla sarsıldı. Konyada kamyon şoförlüğü yapan 37 yaşındaki evli ve iki çocuk babası M.Ç, bir süre önce maddi sıkıntı yaşamaya başladı. Bozulan kamyonunu arkadaşlarının desteği ile yaptıran M.Ç, maddi sıkıntılara daha fazla dayanamayarak intihar etti.

Gıda enflasyonundaki artış dikkat çekici boyutta… Son 5 yıllık dönemde tüketici enflasyonunda en yüksek oranlı artışın yaşandığı grup yüzde 135’le alkollü içkiler olurken, ortalamanın üzerinde artış kaydeden gıda enflasyonu, giyim grubuyla arayı açtı. Gıdadaki artış yüzde 85 ile ortalama enflasyonun 7 puan üzerinde gerçekleşti. Giyim ve ayakkabı grubunda son 5 yılda kaydedilen artış ise yüzde 52 olarak belirlendi.

Türkiye ekonomisinin geldiği kara tablo bir kez daha ortaya çıktı. Türkiye, kredi derecelendirme kuruluşlarından aldığı notlarla oluşan ‘kredi liginde’ 9 basamak birden geriledi. 2019 yılında 91. Sıraya gerilen Türkiye’yi, Ermenistan, Fiji, Yunanistan, Bolivya, Özbekistan, Honduras ve Senegal’in geride bıraktı.

Semra Topçu’nun haber defterinde yer alan tüm başlıklar için linki tıklayınız: