“Ucuz alışveriş için pazara akşam gidin” diyen Diyanet lüks içinde yaşıyor, vatandaş ise akşam pazarına bile para yetiştiremiyor, çöp karıştırıyor!

Günün ilk intihar haberi Cizre’den geldi… Şırnak Valiliği, evli ve 4 çocuk babası Nezir Kılıç isimli bir kişinin Cizre kaymakamlık binasında intihar ettiğini açıkladı. Valilik açıklamasında “Kaldırıldığı Cizre Devlet Hastanesinde yapılan tüm tıbbi müdahalelere rağmen vefat etmiştir” denildi. Bir diğer intihar haberi ise İstanbul’Dan. İstanbul Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü 4.Sınıf öğrencisi Hakan Taşdemir adlı genç yaşamına son verdi. Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) İstanbul Üniversitesi Temsilciliği, Twitter hesabından İstanbul Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü 4.Sınıf öğrencisi Hakan Taşdemir adlı gencin intihar ederek yaşamına son verdiğini duyurdu; “AKP’nin uyguladığı neoliberal politikaların yarattığı yoksulluk ve geleceksizlik bir sıra arkadaşımızı daha aramızdan aldı. İstanbul Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü 4.Sınıf öğrencisi Hakan Taşdemir, intihar ederek yaşamına son verdi. #HakanTaşdemir” dedi.

Milli Gazete, başkent’in en önemli ekonomik bölgesi olan Ulus’ta yer alan esnaflar son dönemde zor günler yaşıyor haberini yaptı. 300 dükkandan 240’ının kapandığının duyrulduğu haberde, 1964 yılında açılan tarihi Ulus İş Hanı’ndaki esnafın büyük bir bölümü kepenklerini indirdiği yazıldı. Han ile ilgili yaşanan hukuki statü meselesi ve ekonomik kriz hanın üst katlarını boş bırakmış durumda. Sadece ana cadde üzeri ve giriş katındaki dükkânlar işliyor.

“Ucuz alışveriş için pazara akşam gidin” diyen Diyanet lüks içinde yaşıyor…  CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba vatandaşa, “Ucuza almak için akşam pazarına çıkın” diyen Diyanet İşleri Başkanlığının harcamalarını Meclis gündemine taşındı. Bu arada akşam pazarına da para yetmediği ortaya çıktı. Pencere gazetesinin haberine göre Diyanet’in bu çağrısından bir gün sonra sosyal medya gündemine düşen bir görüntü, pazarcıların tezgahlarını toplarken çöpe döktüklerini vatandaşların toplamaya çalıştığını gösterdi.

Bakan Selçuk ‘Birçok Avrupa ülkesini geride bıraktı’ demişti: Asgari ücrette Türkiye sondan 3’üncü oldu… İşçi temsilcisi Türk-İş’in itirazına rağmen hükümetle işverenin onayıyla kabul edilen 2020 asgari ücreti, 22 AB ülkesinin bulunduğu sıralamada 20’nci oldu.

Bursa’da yakalanan IŞİD’linin işi de varmış… Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Terörle Mücadele Ekipleri tarafından yapılan operasyonda terör örgütü IŞİD’in sözde komutanı Abu Taki Al Shamy kod adlı Suriye uyruklu Y.A.A. gözaltına alındı. İnegöl ilçesinde yakalanan Y.A.A.’nın bir doğal gaz servisinde çalıştığı öğrenildi. Türkiye bu şekilde rahatça yaşayabilen ne kadar IŞİD’çi olduğu merak konusu oldu…

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, uzun bir aradan sonra sessizliğini bozdu. Karar gazetesine konuşan Gül; başkanlık sistemini eleştirdi, yeni parti kurma hazırlıklarında olan Ali Babacan’ı desteklediğini söyledi, AKP’nin kuruluş ilkelerine dönmesi gerektiğini belirtti.

“AKP’nin darbe senaryoları kabak tadı verdi”… Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, FETÖ’nün siyasi ayağı tartışmaları konusunda hedef haline getirilince avukatları aracılığıyla önemli bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Başbuğ’un adının karıştırıldığı hayali darbe senaryolarının FETÖ kumpaslarını çağrıştırıldığına dikkat çekildi… Cumhuriyet gazetesine demeç veren Emekli asker Ahmet Yavuz da “Mağduru oynamak kabak tadı verdi” yorumunu yaptı.

Gezi Direnişi karar duruşması bugün… İmza kampanyaları yapıldı, duruşma salonuna otobüsler kaldırıldı, kamuoyunda hukuksuzluğun bitirilmesi beklenirken, sosyal medyada  #GeziyiSavunuyoruz #HepimizGezideydik etiketleri ile destek yağıyor… 16 sanık, Gezi direnişi nedeniyle “Türkiye Cumhuriyeti hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla yargılanıyor.  Davada Osman Kavala, Mücella Yapıcı ve Yiğit Aksakoğlu hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis; Tayfun Kahraman, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Yiğit Al Ekmekçi için 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası ve diğer 7 sanığın da dosyalarının ayrılması isteniyor.

Semra Topçu’nun haber defterindeki tüm başlıklar için linki tıklayınız…