Teşhis edilmiş 18 korona vakası var, ya teşhis edilmeyenler?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki koronavirüs vakasını yine gece yarısı açıkladı. Böylece bir günde üçe katlandığı ve vaka sayısının 18’e çıktığı anlaşıldı.

21 bin kişi Umre’den dönerken, 10 bin umreci karantinada, ya diğerleri? Matematik zorlanıyor; Ankara ve Konya’da 5 yurt tahsis edildi, Ankara Valisi “1800 kişiyi misafir ediyoruz” dedi. Bu arada Gölbaşı KYK yurdunda kalan Umre’den dönenleri CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya ziyaret etti. Karantinaya alınanlar yurttaki ortamı ‘ahıra’ benzetti. Sosyal medyada yayınlanan yurtların steril olmadığını gösteren görüntüler de tepki çekti.

Güney Kore Singapur gibi ülkeler, salgını hızla kontrol altına aldılar çünkü hızla yayılımı yasaklayacak önlemler açıklarken, test yaptılar. Türkiye gibi ülkelerde ise yeterince test yapılmadığı belirtiliyor.

“Kara Kutu: Yüzleşme Vakti” adlı kitabında aşı karşıtlığını savunan görüşleri anlatan Soner Yalçın’ın kitabını teyit.org ekibi inceledi. Salgın var etiketi ile duyurulan araştırma, Yalçın’ın dile getirdiği birçok iddiayı, bilimsel verilerle çürüttü.