Diyanet’in namazı evinizde kılın çağrısına uymayanlar kimler?

Dünya liderleri halkına moral verip, manevi önderlik yapıyor… Dünyanın pek çok ülkede siyasi liderler, böyle bir krizde halka güven verme, yönlendirme, bilgilendirme, manevi liderlik yapma çabası sergiledi. Kimi lider ise evine-sarayına kapandı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir haftadır konuşmaması eleştiri konusu oldu. En son 11 Mart’ta Türkiye’de ilk Koronavirüs vakasının tespit edildiği gün kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın kamuoyunu konuya ilişkin bilgilendireceği duyuruldu. Duyuruyu Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından paylaştı.

Erdoğan’ın bugün Merkel ve Macron ile videokonferans toplantı yapma ihtilali de konuşulurken, Almanya Başbakanı Angela Merkel, gazetecilerin karşısına çıkarak bir basın toplantısı düzenledi. Merkel’in basın toplantısındaki gazeteciler için hazırlanan oturma düzeni dikkat çekti.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, koronavirüs önlemlerine ilişkin yaptığı açıklamada, “Cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir” ifadelerini kullandı. Erbaş’ın açıklamalarının ardından bazı cemaatlere mensup insanlar, bu uyarıya uymayacaklarını belirten açıklamalarıyla gündeme geldiler. Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesi sınırlarında bulunan Hacı Hamdi Kayısı camiinde ikindi namazını kılan vatandaşlar Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr Ali Erbaş’ın cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir açıklaması ile ilgili Kanal Urfa mikrofonlarına konuştu ve “Diyanet’in kendi şahsi fetvasıdır, biz camide namaza devam edeceğiz” dedi.

KONDA Araştırma Şirketi, ilk koronavirüs saha araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Buna göre toplumun yüzde 45’i Sağlık Bakanlığı ve devlet kurumların yeterli önlem aldığına ve topluma doğru bilgi verdiğine inanmıyor. 7-8 Mart tarihlerini arasında yapılan araştırmanın sonuçları toplumun yüzde 97’sinin koronavirüsün ne olduğu konusunda duyuma sahip olduğunu gösteriyor. Yüzde 86,5’i virüsün nasıl yayıldığını ve yüzde 85’i de tedbir amaçlı olarak neler yapılması gerektiğini biliyor. Buna rağmen toplumun yüzde 55’i sadece yapılması gerekenleri yapıyor.

Habertürk TV’de koronavirüsün ve salgın hastalıklarının tartışıldığı bir programa katılan Ali Rıza Demircan’ın gerici sözleri tepki çekti. Koronavirüsün gibi diğer salgın hastalıkların nedenini evlilik dışı ilişkiye ve eşcinselliğe bağlayan Demircan, “Zina, evlilik dışı ilişki, eşcinsel, evlilik hayatında anal ilişki ve regl döneminde ilişki. Bu yasaklar rahim olan rabbimizin koyduğu yasaklardır. Bu yasaklara riayet ederseniz pek çok hastalığın önlemini henüz daha oluşmadan almış olursunuz” ifadelerini kullandı. Ali Rıza Demircan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın babası…

FETÖ üyeliği suçlamasıyla gözaltına alınan Palmali Şirketler Grubu’nun sahibi Azerbaycan Türkü iş adamı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu tutuklandı. Gurbanoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın ortak olduğu BMZ Denizcilik’ten üç tanker kiralamasıyla adını duyurmuştu. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan ve kayınbiraderinin 2014’te satın aldığı Tuzla Tankercilik de Palmali’ye çalışıyordu. Sadece Erdoğanlar değil AKP döneminde ihale zengini olan iş insanlarından, eski bakanlardan Mehmet Ağar’ın oğlu Tolga Ağar’ın oğluna kadar şirketlerin Mansimov’la bağlantısı bulunuyordu. Tolga Ağar milletvekili seçildikten sonra Gurbanoğlu ile iş ilişkilerini kestiğini açıklamıştı.

Avustralya tedaviyi buldu, Küba 22 ilaç üretiyor, ABD’de ilk aşı denendi… Günün ayrıntıları: