Türkiye’de Umreciler karantinadan kaçarken, Cemaatler koronavirüse meydan okurken, dünya Çin’in ilacı #Favipiravir’i konuşuyor

Korona virüsten Türkiye’de ilk ölümün gerçekleştiği açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün koronavirüs nedeniyle ilk ölümün gerçekleştiğini, Çin temaslı bir çalışanından koronavirüs bulaşan 89 yaşında bir hastanın yaşamını yitirdiğini açıkladı. Koca, 51 yeni testin pozitif çıkmasıyla vaka sayısının 98’e yükseldiğini duyurdu.

Karantinadan kaçanlar gündemde… Umreden geldikten sonra otobüs tutarak karantinadan kaçan 28 kişi, Erzurum’a gitmeye çalışırken yakalandı. İstanbul Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı koronavirüs tedbirleri kapsamında Fransa’dan gelen iki yolcunun karantina otobüsünden alınmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

Sağlık Bakanlığı’nın uyarılarına ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamalarına rağmen İsmailağa cemaatinin önde gelen isimlerinden Abdullah Ustaosmanoğlu için Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazında izdiham yaşandı. Corona virüsü salgınına rağmen törene katılan binlerce kişi yana yana saf tutup cenaze namazı kıldı. Aralarında AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in de bulunduğu binlerce ismin cenaze namazı kılması hayretle karşılandı.

Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Zhang Xinmin, Favipiravil adlı ilacın yapılan klinik deneylerinde hafif vakalar için iyileşme süresini 11 günden 4 güne indirebildiğini söyledi. Çin’deki klinik deneyler, ‘Favipiravir’ isimli bir ilacın, koronavirüse karşı mücadelede etkili olduğunu ortaya koydu. Çin’in CGTN kanalının haberine göre Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Zhang, basına yaptığı açıklamada, Shenzhen kentinde 80 yeni tip koronavirüs hastasını kapsayan bir klinik deney yapıldığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü, iki antiviral ilacın hastalıkta etkili olduğunu belirtti; Çin’de kullanılmaya başlanan; Favilavir… ABD’de, Gilead firmasının Remdesivir… Bir yandan aşı bir yandan ilaç bulma çabaları sergilenirken, bu alanda kar kaygılarının insan hayatının önüme geçmemesi için sistem tartışması yaşanıyor. Hatta İspanya, özel hastaneleri devletleştirerek, sağlık alanında olması gerekenin devlet olduğunu ortaya koydu. Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, peki nasıl olacak sorularına da yanıt aranıyor…