ABD’den sıtma ilacı Klorokine duyurusu! Koronavirüse karşı birçok ülkede çalışma yapılıyor, Türkiye’de ise bir doktorun duyurduğu gerçek konuşuluyor!

Amerika Birleşik Devletleri’nde antiviral sıtma ilacı olan Klorokine’nin Covid-19’u tedavi edebildiği konusunda yeni bir bilimsel çalışma duyuruldu. Bu çalışmayı yürütenler, Klorokine’nin koronavirüsü etkili şekilde tedavi ettiğini belirttiler.  Fransa’nın dünyaca ünlü ilaç laboratuvarı, sıtmayla mücadele için kullanılan Plaquenil ilacıyla koronavirüse yakalanan 300 bine yakın hastanın tedavi edilebileceğini ve bu konuda yapılan denemelerin oldukça “umut vaat edici” olduğunu belirtti. Daha önce Küba, Avustralya, Hollanda ve Hindistan gibi ülkelerde de ilaç ve aşı çalışmaları hakkında bilgiler dünya kamuoyuna sunulmuştu.

İran’daki Şerif Teknik Üniversitesi’nde görev yapan bilim insanlarınca hazırlanan yeni tip Corona Virüs (Kovid-19) raporunda “karantina uygulanmaması ve insanların virüsle mücadele konusunda yetkililerin açıkladığı talimatları dikkate almaması durumunda virüs nedeniyle 3,5 milyon kişinin hayatını kaybedebileceği” belirtildi.

Uluslararası Çalışma Örgütü yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde yaklaşık 25 milyon kişinin işini kaybedebileceğini duyurdu.

‘Homo Sapiens’ ve ‘Homo Deus‘ kitaplarının yazarı Yuval Noah Harari, corona virüsü salgınıyla mücadelede insanların hükümetlerine duyduğu güvenin azaldığını ve böyle bir kriz durumuyla baş edebilecek küresel aktör kalmadığını öne sürerek gözetim önlemlerinin uzun vadede totaliter rejimlerin temelini atabileceğini savundu.

Türkiye’de koronavirüs vaka sayısı gizleniyor; “Binlerce vaka var!” Doktor hakkında inceleme başlatıldı. O videonun bize anlattığı gerçekler neler?Sosyal medyada #DrGüleÇınarınyanındayız etiketi oluştu ve birçok kişi destek verdi. Uzman Dr. Güle Çınar ise özür dileyen bir açıklama yaptı. Çınar açıklamasında konuşmasının sadece bir bölümünün gizlice kaydedildiğini ve amacının infial yaratmak olmadığını asıl amacının corona virüsü karşı alınan tedbirler konusunda çalışanları daha fazla sahiplendirmek olduğunu duyurdu.

Ayrıntılar: