Korona Günlüğü Türkiye özeti: Şeffaflık yok, yaygın test yok, karantinada yurttaşa yiyecek-para yok, işten çıkarmaya önlem yok, vs…

Koronavirüsten ölenlerin sayısı bugün 30 olarak açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vaka sayısının 259 arttığını belirtirken, test yapılan kişi sayısını da tepkiler üzerine açıkladı ve 20 345 olduğunu belirtti. Bu arada Çin’den 2 milyon hızlı sonuç veren test kitinin ilk parçası geldi.

65 yaş üstü evden çıkma yasağı uygulayan Türkiye’de iktidar medyası, “yaşlı”ları eve sokamıyoruz diye haberlere ve komplo teorilerine yöneldi. Bugün şöyle bir haber dikkat çekti; “Rockefeller ailesi vakfı tarafından hazırlatılan raporda ülkelerin virüsle nasıl mücadele edecekleri anlatılırken, Çin’in ilk kurtulan ülke olacağı gelişmiş ülkelerin oldukça zorlanacağı, küresel kıda ve kaynak kriz yaşanacağı ifade ediliyor. 2010 yılında yazılan raporun adı ise ‘Teknoloji ve Uluslararası Kalkınmanın Geleceği için Senaryolar’…”

Türkiye’nin gerçeği ise yoksulluk. 65 yaşın üzerindeki  142 bin yurttaş ücretli çalışıyor. 9 bin 487 yaşlı İŞKUR’a kayıtlı halde iş arıyor. İş arayanların sayısı 5 yılda neredeyse 3’e katlandı. Son 2 yılda ise 213 yaşlı çalışırken öldü… 900 bin 65 yaş üzeri yurttaş çalışmak zorunda. Bu arada İçişleri Bakanlığı yasak genelgesini esnetti. Bakanlık, “Sağlık çalışanları, belediye başkanları, kurum il müdürleri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri,  kamu görevlileri-kamu hizmeti yürütenler ile eczacıları” kapsam dışında tuttu.

Türkiye’de #evdekal çağrıları yapılırken, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya gibi parayı düşünme denmedi, ekonomik paketten de yurttaşa imkanlar çıkmadı. Özellikle CHP’li belediyeler devlet imkanların halka seferber edilmemesi üzerine 65 yaş üzerine koli, sağlık çalışanlarına ücretsiz toplu taşıma, su faturası öteleme gibi olanaklar yaratmaya çalışıyor.

Kapanan işyerleri ile işten çıkarmalar bir yandan devam ederken, koronavirüsünyayılmasını önlemek için başlatılan sosyal izolasyon kuralı işçiler için geçerli değil… İktidar yetkilileri tarafından sürekli “evde kal” uyarıları yapılırken, işçiler toplu taşıma ve servisleri kullanarak işlerine gidiyor. Restoran, cafe, bar, berber gibi işletmeler geçici olarak kapatılırken yüzlerce işçinin bir arada çalıştığı, metal, tekstil, inşaat gibi alanlar hala çalışır vaziyette. Bu arada Salgından olumsuz etkilenen işletmeler için “kısa çalışma ödeneği” başvuruları bugün başlıyor. Başvurular İŞKUR’a elektronik ortam üzerinden yapılıyor. İşverenin başvurabilmesi için; iş yerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın iş yerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması gerekiyor. İşçinin ödeme alabilmesi için de kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olup, son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödemiş olması şartı var.

Corona virüsü salgını, tüm dünyada ekonomik ve toplumsal dönüşümler yaratırken, Türkiye’de vatandaş işsizlikten endişe ediyor. Ipsos tarafından hazırlanan araştırmaya göre halkın yüzde 93’ü virüsün Türkiye ekonomisini, yüzde 74’ü ise aile bütçesini vuracağını düşünüyor.

Araştırmanın en çarpıcı sonucu Türkiye’nin kronik sorunu işsizlik konusunda vatandaşın büyük bir endişeye kapılmış olması. Araştırmaya katılanların yüzde 69’u salgının etkilerinin en az birkaç ay daha süreceğini düşünürken, bu durum işten çıkarılma, iş bulamama, ücretsiz izne çıkarılma endişelerini artırıyor.

Tüm ayrıntılar için yayın linki: