Türkiye Fatih Terim’le durumun ciddiyetini idrak ederken, Almanya koronayı kontrol altına aldı; Berlin formülü ne demek?

Almanya koronayı kontrol altına aldı… Almanya’nın salgın hastalık döneminde yaşadığı süreç uluslararası kamuoyu tarafından “Mucize” olarak tanımlandı… Almanya’da veriler “Corona virüsüne bağlı ölüm oranı en düşük ülkelerden biri” yorumlarının yapılmasına sebep oldu. Zira bugün itibariyle 29.056 korona vakasının görüldüğü ülkede ölü sayısı 123…

Berlin formülü olarak nitelenen uygulamalar ise şöyle; erken adım atılması ve okullar gibi toplu bir arada bulunulacak ortamların yasaklanması, test yaygınlığı, İtalya sınır bölgelerinde sokağa çıkma yasağı, halkın kendini karantinada tutabilmesi, sosyal mesafe uygulamasına uyulması…

Fabrikalarda yaşananlara bakıldığında işçilerin koşulları giderek kötüleşiyor. İşten atmalar, ücretsiz izinler, yıllık izin gaspı gibi uygulamalar giderek yaygınlaşıyor. Cengiz-Kolin-Limak’tan koronavirüs fırsatçılığı! Hükümetten en çok ihale alan şirketler, çalışanları ücretsiz izne çıkardılar! Bu arada bazı inşaatlarda işçiler olumsuz koşullarda çalışmaya devam ederken, madenlerde de işçiler feryat ediyorlar.

Korona virüsünün hızlı yayılmasının en önemli nedenlerinden biri, hiçbir belirtiyi göstermeyen ‘süper bulaştırıcı’ların test yapılmaması halinde kendilerini izole etmemesi. Son günlerdeki çalışmalar, ‘süper bulaştırıcı’ olan kişilerin karşılaştığı tek belirtinin koku kaybı olabileceğini ortaya koydu.

Türkiye’yi yönetenlerin 65 yaşa sokağa çıkma yasağı acımasız uygulamalara neden oldu, evden çıkanlara kimlik soranlar, saygısızlık edenlere, bulaşıcı hastalık taşıyor muamelesi yapanlar da eklendi. Sosyal medyada, #videoyukaldır etiketiyle insanlık dışı uygulamalara tepki gösterildi.

Galatasaray’da İkinci Başkan Abdurrahim Albayrak’n ardından Galatasaray’ın teknik direktörü Fatih Terim’in corona virüsü testinin pozitif çıkması spor dünyasını şoke etti. Terim’in kızları Buse ve Merve, sosyal medyadan federasyona tepki gösterdi. Spor dünyasında korona vakaları art arda gündeme gelmeye başladı; Beşiktaşlı sporcular da test yaptırdı.

Bu arada AKP’nin imar affı gibi bazı konularda fırsatçılığı tartışıldı; af yasası düzenlemesi de onlardan biri; AKP ceza infaz düzenlemesine ilişkin taslak metni TBMM‘ye sundu. Buna göre uyuşturucu ve cinsel suçlar infaz indirimi kapsamına alındı, terör ve örgütlü suçlar indirim kapsamı dışında tutuluyor…

Günün gündemi: