ABD’ye satılan 500 hızlı test kiti muamması… Çin’den 2 milyon hızlı test kiti geldi dendi ama testler hala dağıtılmadı…

Beş gün önce Türkiye genelinde her gün 15 bin test yapılacak dendi, son açıklanan test sayısı 3952…  Evde kal denilen 65 yaş üzerine Kolonya-maske dağıtılmadı… Türkiye’nin korona hızı İtalya’dan yüksek!

Dünya genelinde yaklaşık 19 bin kişinin ölümüne neden olan koronavirüs salgınının Türkiye’de etkisi de her geçen gün artıyor. Türkiye’de 11 Mart’tan bu yana Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 44’e yükseldi…Hem şeffaf ve saydam açıklama yapılmaması hem de söz verildiği şekilde test yapılmaması eleştiri konusu oldu… Sağlık Bakanı 5 gün önce “Bugünden itibaren günde 15 bin test yapacağız” demişti ama henüz toplam test sayısı 27 bin…

Birgün Gazetesinde Prof. Dr. Sirkeci ile Doç. Dr. Yüceşahin, koronavirüsün ülkelere göre artış hızını karşılaştırdı. Türkiye bin 500 vakaya sadece 11 günde ulaşarak rekor kırdı. İtalya’da bile vaka sayısının bini aşması bir ayı buldu. Türkiye’ye artış hızında en çok İran yakın…

Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi, Öğretim Üyesi Ergin Koçyıldırım, Sağlık Bakanına mektup yazarak, ABD’ye gönderildiğini söylediği 500 hızlı kiti sordu. Duvar gazetesinde yer alan mektupta, bakanın söylediği 500 hızlı kitin ABD devletinde olmadığı ifade edildi.

Mektupta şu ifadeler yer aldı: “Şu anda ABD’de yaşayan bir hekim ve bilim insanı olarak, TBMM’de yaptığınız en son konuşma esnasında, Amerika’ya gönderdiğinizi söylediğiniz yerli üretim test kitleri konusunu merak ettim. Amerikan Haber Alma Özgürlüğü Yasa’sından faydalanarak, bu konuda en yetkili kurumlar olan CDC (Center for Dısease Control-Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi) ve FDA’ya (Food and Drug Administration-Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu) konuyu danıştım…Buradan aldığım bilgilere göre şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde Covid-19 tanısı için test amaçlı kullanılan kitler arasında Türkiye’den gelen bir kit olmadığını, kaldı ki sadece FDA onayı olan kitlerin kullanılabildiğini öğrendim. FDA tarafından onay verilen kitler arasında da Türkiye’den gelen hiçbir kitin yer almadığını gördüm. Bu listede, CDC de dahil, yani Amerikan devletinin kendi test kitini de içeren, toplam 13 test kitinin adı ve bunları üreten kurum ve şirketlerin bilgileri var. Amerika rüyalar ülkesi. Fırsatlar cenneti. Her milletten sayısız girişimci, sayısız aklı farklı çalışan insan var Amerika’da. Birisi bu kitlerde bir gelecek görüp, bunu belki de ileride internetten satabilmek için almış olabilir. Bu iş için 500 bin, iyi bir stok rakamı. Ya da bir laboratuvar bu kitleri birtakım araştırma deneylerinde kullanmak için almış olabilir. Bu iş için de 500 bin, çok büyük rakam. Kimin bu kitleri, ne amaçla aldığını ancak siz biliyorsunuz. Bizlerin bunu bilmesi mümkün değil. Benim asıl kaygılandığım konu, dün açıkladığınız gibi, hem de parasını ödeyerek, neden Çin’den, Vietnam’dan çok hızlı sonuç veren yüzbinlerce kit alınırken; envanterden 500 bin test kiti satıldı? Bunu bir hekim olarak anlamak mümkün değil…”

Milli Eğitim Bakanı uzaktan eğitimde idam sahnesinin yayınlanmasına ilişkin inceleme başlatırken, Eğitim İş Sendikası Başkanı Orhan Yıldırım, öğrencilere uzaktan eğitim verilen Eğitim Bilişim Ağı’nda (EBA) Ensar Vakfı bağlantısı bulunan kişilerin ders anlattığını söyledi. Yıldırım, “Yanlış uygulamaların tesadüfen olması mümkün değildir. Siz çıkar da Ensar Vakfı ile bağlantılı çalışanlara EBA’da ders anlattırırsanız olacak olan budur. Bu ders hazırlıklarını neden dönüp dolaşıp şaibeli olan Ensar Vakfı bağlantılı kurum ve kuruluşlar üzerinden yaptırıyorsunuz? Bu kurum ve kuruluşlara bu hizmeti karşılığında ne kadar para ödenmiştir?’’ dedi.

Ayrıntılar: