Erdoğan’ın rakamları Koca’dan farklı; Cumhurbaşkanı 8554 vakanın takipte olduğunu söylerken, Sağlık Bakanı 2433 vakadan söz etti

Bu arada Dün servis edilen Saray fotoğrafı tartışma yarattı. Zira Erdoğan dışında salgınla mücadele kurallarına göre oturan yoktu. Sağlık Bakanı açıklama yaparken de bir görevli kulağına fısıldayacak kadar yaklaştı.

Türkiyeyi yönetenlerin salgınla ilgili açıklamaları güven sorunu yaratıyor. Bugüne dek şeffaf olunmadığı eleştirileri dile gelmişti, dün Erdoğan ve Koca arasındaki çelişki dikkat çekti.  Bu arada salgının Türkiye’de 11 Martta başladığı duyurulmuştu ama öyle olmadığına yönelik ikinci vaka da ortaya çıktı. Emekli komutan Aytaç Yalman’ın koronadan öldüğü kabul edildiğinde, Türkiye’de ilk vakanın 11 Marttan önce ortaya çıktığı da kabul edilmişti. Ayrıca bir vaka daha ortaya çıktı. İstanbul’da, Acıbadem International Hastanesinde çalışan 33 yaşındaki Dilek Tahtalı, koronavirüs tanısıyla tedavi gördüğü Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Tahtalı, 7 Mart günü hastalığının belirtilerine dair bir sosyal medya paylaşımı yapmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise Türkiye’de ilk Kovid-19 vakasının 11 Mart günü tespit edildiğini açıklamıştı. Dilek Tahtalı, Türkiye’de şu ana kadar Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybeden, bilinen en genç insan…

Türkiye’nin dört bir yanında tüm dünyada olduğu gibi yaşamın her alanında önlemler alınırken, dar gelirlinin İstanbul Güngören’deki semt pazarında, ülkemizde 44 can alan koronavirüse karşı alınan tedbir kararlarının hiçbirine uyulmadığı görüldü. Vatandaşlar pazara akın ederken, sebze ve meyveleri elleriyle seçmeleri dikkat çekti. Bazı pazarlarda maske eldiven kullanıldığı gözlenirken, bazılarında zabıtalar maske eldiven dağıttı. Yurttaş ise kalabalıkta ucuza yiyecek alma derdinde. Evde kal kampanyaları yapılarak evde kalması teşvik edilen yurttaşın çaresizliği dikkat çekti.

İzlanda ve Japonya’da yürütülen iki farklı çalışma, yeni tip koronavirüs tespit edilen hastaların en az yüzde 40’ında hiçbir semptoma (emareye) rastlanmadığını ortaya koydu. Bu durum insanların kendilerini hasta hissetmese bile virüs yayıcı olabileceklerini bir kez daha göstermiş ve salgınla mücadelede yaygın test yapmanın önemini ortaya koymuş oldu.

Vatandaş koronayla daha da zorlaşan geçim, AKP “Kanal İstanbul” derdinde, ilk ihale bugün… Tartışmaların odağındaki Kanal İstanbul projesinin etki alanında kalan tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin taşınarak başka bir alanda tekrar inşa edilmesi işi için corona virüsü salgınına rağmen bugün ihaleye çıkılıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “çılgın projesi” Kanal İstanbul projesi kapsamında bugün dev su yolunun etki alanında kalan Başakşehir’deki tarihi Odabaşı ve Arnavutköy’deki tarihi Dursunköy köprülerinin rekonstrüksiyon (yeniden yapım) projesi için Kağıthane’deki Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü’nde ihale düzenlenecek.