İnfaz düzenlemesi Meclis Genel Kurulu’nda, kimlere af geliyor? Fatih Portakal neden hedef oldu? Gündemdekiler…

AKP ve MHP’nin hazırladığı infaz teklifinde Covid-19 nedeniyle, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile açık cezaevine ayrılmaya hak kazanan hükümlüler 31 Mayıs 2020 tarihine kadar izinli sayılacaktı. Salgının sürmesi halinde bu süre, Adalet Bakanlığı tarafından her defasında iki ayı geçmemek üzere iki kez uzatılabilecekti. Yani 4 ay daha izin verilebilecekti.  Teklif, özellikle fikir ve ifade özgürlüğü kapsamında düşünce suçlarını kapsamadığı için, gazetecileri ve siyasetçileri kapsamadığı için eleştiriliyor.  TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşülüp kabul edilen infaz paketinde, koronavirüs nedeniyle yıl sonuna kadar “izinli sayılacak” hükümlüler arasına kapalı cezaevinde kalan “cinsel suçlar” ve “kasten öldürme”den mahkûm olanların da eklendiği ortaya çıktı. AKP’nin verdiği önergeye göre, kapalı ceza infaz kurumunda yatan ve açık cezaevine geçmesine bir yıl kalan hükümlüler 31 Aralık 2020 tarihine kadar izinli sayılabilecek. İzin hakkından terör ve darbe gibi devlete karşı işlenen suçlular yararlanmayacak.

TBMM’de affın görüşüldüğü gün Fatih Portakal’a suç duyurusu! AKP’lilerin nefret söylemi cezasız kalırken, eleştirenler hedefte… Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, FOX TV Ana Haber spikeri Fatih Portakal hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Portakal hakkında, attığı tweet nedeniyle, Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu ve resen belirlenecek suçlar gereğince soruşturma yapılıp hakkında kamu davası açılması istendi.  Portakal’ın attığı “Tekalifi Milliye hatırlatılıp ‘zor günlerden geçiyoruz’ denilerek mevduatı veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermiş bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef!” nedeniyle, Türk Ceza Kanunu’nun 299/1-2. maddesinde hükmü bulunan Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu ve resen belirlenecek suçlar gereğince soruşturma yapılıp hakkında kamu davası açılması istendi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), sunucu Fatih Portakal hakkında, sosyal medyadan bankacılık ve finans sistemine yönelik gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadeler paylaştığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

112 örgütün içinde bulunduğu Hastanemi Açın Platformu (HAP), koronavirüs salgınının hızla yayıldığına dikkat çekerek Ankara Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla kapatılan altı hastanenin yeniden açılmasını istedi. Platformdan yapılan açıklamada, “Geç olmadan, can kayıpları artmadan, kapatılan hastanelerimizi açın” denildi. İçinde çok sayıda siyasi parti, dernek, vakıf, sendika ve meslek kuruluşu bulunan 112 örgütün yer aldığı Hastanemi Açın Platformu tarafından yapılan açıklamada, Ankara’nın salgından en çok etkilenen üçüncü şehir olduğu ve hastalığın yayılması yönünden en riskli iller arasında sayıldığı anımsatıldı. Açıklamada, Ankara’nın salgına, kolay ulaşılabilir ve üst düzey sağlık hizmeti veren hastanelerin kapatıldığı dönemde yakalandığı belirtildi. Ankara Şehir Hastanesi’nin eksikliklerine dikkat çekilen açıklamada, “Yepyeni, dev gibi, hastaların yoğun olarak yönlendirildiği, ancak sağlık çalışanlarının camlarını açıp havalandıramadıkları, enfekte hastaların yoğunluğundan dolayı kendilerini rahat hissedemedikleri bir hastane ile karşı karşıyayız” denildi. Bu arada şehir hastanelerindeki plansızlık, salgın döneminde de gözler önüne serildi. Birgün Gazetesinin haberine göre Ankara Şehir Hastanesi çalışanı, “Buraya koronavirüslü bir hasta gelse tüm birimlere yayabilir çünkü teşhisin tamamlanması için birçok binaya gitmek zorunda” dedi. Dr. İlhan ise büyük sağlık merkezlerinin hastalığı bulaştırma merkezi haline dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Ülkede Covid-19 vaka sayısı kısa zamanda 27 binin üzerine çıkarken, yoğun bakımdaki hasta sayısı da bin 300’ü aştı. Türkiye’nin yoğun bakım yatak sayısının dünyanın pek çok ülkesine oranla fazla olduğunu belirten Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği Başkanı Ebru Kıraner, buna karşın OECD ülkelerinin yoğun bakım hemşire sayısına göre sıralandığı listede Türkiye’nin sondan ikinci olduğunu vurguladı.

Gündemdeki tüm başlıklar için tıklayınız: