Türkiye’nin maske paradoksu; maske satılmıyor, maske dağıtılamıyor, maskesiz çıkılmıyor!

Türkiye’de koronavirüs vaka sayısı 34 bin 109, can kaybı ise 725’e ulaştı. Bakan Fahrettin Koca, Bakan Koca, “Türkiye genelindeki dağılımda İstanbul, Ankara, İzmir, Körfez, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak bu noktalarda yoğunluk fazla” ifadelerini kullandıktan sonra Türkiye’nin koronavirüs haritasını paylaştı. Özellikle İstanbul alarm veriyor.

İstanbul ilinde geçmiş yıllara dair ölüm verilerini incelediğimizde koronavirüs salgını göz önüne alındığında 2020 yılının bu günlerindeki ölüm sayılarında yaşanan ciddi artış kafalarda soru işareti yarattı. Öyle ki bu sayılardaki artış koronavirüs salgını nedeniyle beyan edilen resmi sayılarla açıklanamayacak ölçüde yüksek. Jurnal Türkiye’nin haberine göre 16 Mart ile 5 Nisan arasında yıllara nazaran toplam ölüm sayıları da e-devlet’te bulunan resmi verilere göre 2016 yılında 6.279, 2017 yılında 6.457, 2018 yılında 6.487, 2019 yılında 6.573, 2020 yılında ise tam olarak 7.791. 2020 yılı dışındaki 4 yılda ölüm sayıları birbirine yakın olarak seyrederken 2020 yılında bir önceki yıla göre ani bir artışla 1.218 fazla ölüm gerçekleşmiş durumda.

İstanbul’a yapılacak iki hastane ise hem zamanla hem de inşaatıyla sorulara neden oldu. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sahra hastanesi açıklamalarının ardından Sancaktepe’de seçilen arazi tartışma konusu oldu. İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Güray Kılıç ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Esin Köymen, Sancaktepe’deki arazinin sahra hastanesi kurulması için uygun olmadığını belirtti. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ise sahra hastanesi için önceden belirlenen alanların seçilmediğine dikkat çekti, İBB’nin devre dışı bırakıldığını vurguladı. Bu arada TTB Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman, açılması planlanan iki salgın hastanesini değerlendirdi ve “İstanbul’da yoğun bakım yataklarının yüzde 80’i dolu. 45 gün sonra açılan hastane ne işe yarayacak?” diye sordu.

Öte yandan 26 Mart’ta maskeli görevliler tarafından yapılan ve büyük tepki çeken Kanal İstanbul ihalesinden bir gün sonra 27 Mart’ta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi Rize Güneysu için 152.6 milyon liralık yol ihalesi yapıldığı ortaya çıktı. Sözcü gazetesinin haberine göre ihalede, yine yasadaki olağanüstü haller için öngörülen ancak AKP iktidarında istenen firmaya ihale dağıtmanın aracı haline gelen 21b maddesi kullanıldı. Bu maddeye dayanılarak ihale duyurusu yayınlanmadı. 6 firma özel olarak ihaleye davet edildi.

Tartışma yaratan bir diğer konu ise maske… Parayla maske satışının yasaklanması sonrası vatandaş tedirgin… Cumhurbaşkanı Erdoğan “Devlet olarak tüm vatandaşlarımıza ücretsiz maske ulaştırmakta kararlıyız” dedi ama dağıtımdan sorumlu PTT’nin kargo dağıtım görevlisi sayısı 13-14 bin. e Devlet aracılığıyla ücretsiz maske başvurusu yapan milyonlarca haneye kaç günde nasıl maske dağıtacağı merak konusu oldu. Cumhuriyet Gazetesinin haberine göre CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, salgın günlerinde PTT işçilerinin karşılaştığı sorunlar hakkında bilgi almak amacıyla KESK’e bağlı Haber-Sen 4 No’lu Şube Başkanı Gülseren Güngördü ile bir video konferans görüşmesi gerçekleştirdi. PTT çalışanı ve sendika temsilcisi Güngördü ise “Milyonlarca maskenin 14 bin dağıtıcı ile dağıtılması neredeyse imkânsız. Dağıtılamadığı sürece mobbing uygulanacak” dedi.

Ece Erken’in ödeyemediği kirası, Cengiz Holding’in vergi affı-korona bağışı ve vatandaşın çaresizliği… Gündemdeki tüm başlıklar için linki tıklayınız: