Maske dağıtımında başarısız olundu, bir ay önceki gibi satılmasına karar verildi. Tanzim satış mı başlayacak?

1 ayda başa döndük; maske dağıtılamadı artık satılacak! Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklama ile maske satışının tekrar serbest olacağını söyledi. Daha önce maske satışı yasaklanmış ve e-Devlet başvuruş sonrası maskelerin eczanelerden ücretsiz alınacağını açıklanmıştı. Erdoğan, maskelere vatandaşların kolayca ulaşabileceği bazı yerlerde satışa çıkacağını söyledi. Ayrıca satışa çıkacak maskelerin fiyatını için de taban fiyat uygulaması getirileceğini belirtti. Ücretsiz maske dağıtımı hakkında bir açıklama yapılmadı. 4 Nisan günü maskenin tanzim satılacağı belirtilmişti, böylece başa dönüldü.

İktidarın engellemelerine rağmen CHP’li belediyelerin oyu artıyor. Avrasya Kamuoyu ve Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, ‘Covid-19 Pandemisinin Toplumsal/Ekonomik ve Siyasal Etkileri Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Kemal Özkiraz ankete katılanlara, “Bugün yerel seçim olsa ve aynı adaylar seçime katılsa hangi adaya oy verirsiniz?” sorusunu yönelttiklerini belirterek, Muğla ve Mersin’de ittifak olmadan Vahap Seçer ve Osman Gürün’ün oylarını artırdığını söyledi. Başta Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu olmak üzere 11 CHP’li Belediye Başkanının bu süreçte oyu arttı.

İstanbul’da 4 bin 500’ün üzerinde sağlık çalışanında koronavirüs tespit edildiğini açıklayan İstanbul Tabip Odası, salgın tehlikesinin ciddiyetini sürdürdüğünü belirtti. Kovid-19 salgınına karşı alınan tedbirlerin gevşetilmek istenmesi konusunda odadan “Erken dönemde alınacak yanlış bir kararın bedeli ağır olacaktır” uyarısı yapıldı.

Bursa Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İlker Küçük, hastanedeki koronavirüs tedavisinin ardından taburcu olduktan sonra geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Bu durum, Covit 19’u atlatan bazı kişilerin başka hastalıklardan ölmesi tesadüf mü sorusunu gündeme getirdi.