Türkiye’nin koronavirüs salgınına ilişkin ilk bilimsel çalışma yayınlandı; genç nüfus ayrıntısı dikkat çekti

Türkiye’nin koronavirüs salgınına ilişkin ilk bilimsel çalışma yayınlandı. 125 hastaneden 1014 hastaya ait 6 bin veri üzerinden yapılan araştirma, İngiltere’deki bir tıp dergisinin ön baskısında yerini aldı.

Hürriyet Gazetesi’nde Nuray Babacan’ın haberine göre, bu bilimsel çalışmanın değerlendirme bölümünde hastalığın Türkiye’de seyri ve sonuçlarıyla ilgili olarak şu yorumlar yapıldı: “Türk nüfusunun genç yaşı, erken 65 yaş üstü insanlar için sokağa çıkma yasağı, ardından sokağa akma yasağı olanların Türkiye’nin yoğun bakım ünitesine kabul edilmesi ve mekanik ventilasyon gerektiren düşük sayıda vaka dikkat çekici ve düşük toplam mortalite (ölüm) oran söz konusu. Hastalığın ilerlemesinin şüpheli durumlarda bile hidroksiklorokin tedavisinin erken kullanımı gibi stratejilerle önlenmesi, antiviral ilacın erken uygulanması, tüm zatürre ve yüksek akışlı hastalarda favipiravir yüzüstü pozisyonla birleştirilmiş oksijen ve NIMV tedavileri olumlu sonuç verdi.”

Çifte bayram; Türkiye koronadan gençler sayesinde kurtuldu! Sırada “Vahdettin seviciler” ve “gericilerden” var…  #19MAYIS1919 başlıklı gündem yayını: