Türkiye’nin çıkmazı; ülkenin üçte biri yardıma muhtaç, yardım alan ekonominin değil yardımların geleceğini dert ediyor

Sosyal yardımın bütçedeki payında büyük artış oldu. DW’nin haberine göre, Koç Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Erdem Yörük’ün yayın aşamasındaki “Türkiye’de Refah Devleti’nin Siyaseti” kitabında bu konuda önemli veriler bulunuyor. Türkiye’de özellikle son 20 ile 30 yıl arasında büyük bir dönüşüm olduğunu belirten Yörük’ün sağladığı verilere göre, 1980’de sosyal yardımların gayri safi milli hasıladaki (GSMH) oranı sadece yüzde 2.2… Ancak bu oran, özellikle 1995’ten itibaren büyük bir ivme kazanarak 2009 yılında yüzde 13 ile tepe noktasına ulaşıyor, 2016’da ise yüzde 12.5 oluyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yayınlanan faaliyet raporlarında da Bakanlık aracılığıyla sosyal yardımlardan yararlanan kişi sayısının yıllar içerisinde arttığı belirtiliyor. Her yıl yardımlardan yararlanan kişi sayısına ve harcamalara dair detaylı bilgiye resmi verilerden ulaşmak ise mümkün değil. Ancak Bakanlık raporlarında, 2017’de 3.2 milyon hane için 36 milyar TL ve 2018’de 3.5 milyon hane için 43 milyar TL harcandığını belirtiyor. Cumhurbaşkanlığı 2020 Yıllık Programı’na göre ise belediyeler dışındaki kamu kuruluşlarının sosyal yardım harcamalarından 17 milyona yakın kişi yararlanmış. Aynı rapor, belediyelerin tüm sosyal yardımlarının 2016’da 2.1 milyar TL, 2017’de 3.2 milyar TL ve 2018’de 4.9 milyar TL’ye ulaştığını belirtiyor. Türkiye’deki insanların yüzde 42’si asgari ücretle geçiniyor ve düzenli geliri olmayan milyonlarca insan bulunuyor.

Araştırmacı ve siyasi iletişim uzmanı İbrahim Uslu, “Sosyal yardımlar ve oy ilişkisi’’ konusunda Karar TV’de değerlendirme yaptı. Uslu, “İyi çalışan sosyal yardım mekanizmaları varsa insanlar ekonomideki genel performansınıza bakmıyor” dedi. Uslu’nun sözleri belediyelerin yardım paralarına iktidar tarafından neden el konulduğunu da açıklıyor…  2019’da 16.8 milyon kişiye sosyal yardım verildiğini belirten Uslu, “Belediyeler hariç 16.8 milyon bu yardımlardan faydalanıyor. Bunlar bireysel yararlanıcılar. Aileleri ile birlikte kaç kişi olduğunu bilmiyoruz.” dedi.

TRT’de skandal… Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, yayınlanan haber bülteninde 19 Mayıs için “Cumhuriyet Bayramı” ifadesini içeren görseli yayınlayan personel hakkında idari soruşturma başlattığını duyurdu. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda TRT Haber ekranlarında iki kez aynı skandal göz göre göre yaşandı. İlk olarak TRT Haber’de Fuat Kozluklu’nun dün akşam saat 23.00’de sunduğu programda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı karıştırıldı. Kozluk’lunun arka planında kalan dijital panoda “19 Mayıs Cumhuriyet Bayramı” yazıldı. Üstelik aynı hata gün içinde de tekrarlandı, akşam Oya Eren’in sunduğu programda da aynı hatanın yapıldığı ortaya çıktı. Fatura ise yazıyı yazan teknik personele kesildi.

Tartışılan bir başka konu ise Diyanet’in 4 ayda 7 bakanlığı aşan bütçesi… Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre, Cumhurbaşkanlığı’nın nisan ayı harcaması 120.9 milyon lira oldu. Cumhurbaşkanlığı’nın bütçe başlangıç ödeneği 3.1 milyar liraydı. Sonrasında aktarmalarla 3.5 milyar liraya çıkarıldı. Cumhurbaşkanlığı’nın 4 aylık harcama toplamı da 875.1 milyon lira oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı nisan ayında 911.4 milyon lira harcama yaptı. 11.5 milyar lira olan ödenek toplamından 4 ayda 3.8 milyar lira kullanan Diyanet 4 aylık harcaması ile toplam 7 bakanlığı geçti. Diyanet’in harcaması ile geride bıraktığı bakanlıklar şöyle: İçişleri, Dışişleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Kültür ve Turizm, Sanayi ve Teknoloji, Çevre ve Şehircilik ile Ticaret Bakanlığı.

Gündemdekiler: