Türkiye’nin “kod”la imtihanı yeniden başladı; maske kodu hezimetinden sonra seyahat izni HES kodu çare olacak mı?

Türkiye, özellikle Covid-19 salgını sonrası artan yeni yurtdışı kaynak ihtiyacını karşılama konusunda sıkıntılar yaşıyordu, ABD Merkez Bankası Fed’den resmi olmasa da olumlu yanıt alamayan, IMF’nin kapısını çalmayacağını açıklayan ekonomi yönetiminin bir süredir İngiltere, Japonya, Katar ve Çin ile görüştüğü basına yansımıştı. Katar’la anlaşma yapıldığı açıklandı.  Eski Merkez Bankası Başkanı ve halen İYİ Parti milletvekili olan Durmuş Yılmaz, konuyu “Senin para bende, benim para sende dursun şeklindeki dokunulamayan swap anlaşmaları” şeklinde yorumlarken, gelecek paranın görüntüde rezervi yüksek göstermeye yarayacağını söyledi. Yılmaz, “Katar ve Türkiye’nin dolar ihtiyacı için aldıkları TL ve riyalleri Londra’da satmaları gerekir, ancak bu durumda TL ve riyalin değeri düşer. İki ülke bunu istemez” dedi. Ayrıca Durmuş’a göre, bu anlaşma Türkiye’nin swap ihtiyacını karşılamaz.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kaynak ihtiyacı olan Türkiye’de, köprü ve otoyollardaki dolarlı garantilerin gereği olarak ödemeler yapılmaya devam ediyor. Salgın nedeniyle yurttaşlar sokağa çıkamazken şehirlerarası ulaşım olmamasına rağmen, garanti ödemesi taahhüt edilen köprü ve otoyollar için ise sayaç işleyeme devam ediyor. Ödemelerin ertelenememesinin nedeninin ise sözleşmelerde Türkiye hukukunun değil Londra hukukunun bağlayıcı olması… Londra hukukunda ‘mücbir sebep’ olarak sayılan haller arasında salgın durumunun olmadığı, bu yüzden iktidarın erteleme için Londra Tahkim Kurulu’na başvuramadığı Sözcü Gazetesi’nde Nedim Türkmen tarafından yazılmıştı.

Londra hukuku bağlayıcılığı nedeniyle kaynak israfına ses çıkarılmayan Türkiye’nin Kayseri ilinden absürt bir İngiliz Bayrağı hassasiyeti haberi geldi. Kayseri’de İranlı Mohammad Reza K. balkona astığı İngiliz bayrağı desenli havlu nedeniyle gözaltına alındı. Şahıs hakkında gerekli işlemlerin başlatıldığını belirten Valilik yeni bir açıklama yayımladı, Reza K.’nin farklı bir amacı olmadığının anlaşıldığı aktarılan açıklamada, durumun tutanak altına alındığı belirtildi.

AKP’li troller arasında twitterda savaş çıktı. AKP’li kimliğiyle bilinen oyuncu Recep Terzi dün gece paylaştığı tweet’lerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ ın talimatıyla aleyhine bir hesaptan paylaşımlar yapıldığını iddia etti. Terzi Albayrak’ı etiketleyerek ‘”Benim özelimi ifşa eden hesabın sizin talimatınızla açıldığı söyleniyor; Süleyman Soylu’ya destek tweet’leri attım diye mi?” diye yazdı. Terzi, ‘Marginale’ isimli bir hesaptan kendisi aleyhine paylaşım yapıldığını belirterek sosyal medya hesabından özelinin ‘ifşa’ edildiğini belirterek hesabın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın talimatıyla açıldığının söylendiğini iddia etti.

Sehayat izni için kullanılacak HES kodu kullanıma açıldı. Kod “Hayat Eve Sığar’ uygulamasından temin ediliyor. Yurttaşlar dilerlerse telefonlarındaki Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES Kodu oluşturabilecek. Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim yurttaşların kendi kontrolünde olacak. Yurttaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebilecek, hangi kodu hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebilecek, dilerse iptal edebilecek ya da yetkilerini kaldırabilecek.

İzmir’de camide Çav Bella iddiası, AKP’de trollerin savaşı ve muhalefete ise gözdağı tutuklamaları, gündem yayını: