Erken seçim emareleri, erken seçim ihtimali ve siyasi hesaplar

Bu bayramın esprisi TRT kaynaklı… “Aman TRT’ye bakıp kurban kesmeyin, zira bu şeker bayramı” 🙂

Ayasofya’da namaz mı kılınacak; Erdoğan’ın İstanbul’un fethi planı… Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Mayıs itibariyle kademeli olarak camileri ibadete açacaklarını belirtmişti. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak “29 Mayıs’ta Camilerimize Kavuşuyoruz. Elhamdülillah.” dedi. Ali Erbaş’ın kullandığı görselde Sultanahmet Camisi ve Ayasofya yer aldı. Bir süre önce de İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun yine Ayasofya’nın yukarından çekilen bir fotoğrafı ile “Özledik! Ama az daha sabır. Birlikte başaracağız….” twitini paylaşmıştı.

Erken seçim ihtimalini güçlendiren bu yorumların yanı sıra şu soruya yanıt aranmalı; ekonomik krizde millet can derdindeyken, AKP siyasal İslam mesajları vererek oy devşirebilir mi?

İzmir’de ikinci kez cami hoparlörlerinden müzik yayını yapıldı. Önceki gün merkezi sistemden yapılan müzik yayınının ardından dün de iki camide sanatçı Selda Bağcan’ın şarkısının çalındığı öğrenildi. Konuya ilişkin hem İzmir İl Müftülüğü hem de Bağcan açıklamada bulundu. İzmir İl Müftülüğü’nden yapılan açıklamada: “20 Mayıs Çarşamba günü İlimizdeki bazı camilerimizin hoparlörlerinden yapılan müzik yayınından sonra bugün de yine Bornova ve Bayraklı ilçelerimizdeki bazı camilerimizde de yine aynı tarzda bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Yaşanan bu olayın ardından da konu adli mercilere intikal ettirilmiştir. Diğer taraftan söz konusu saldırılar aydınlığa kavuşturulana kadar, tedbir amaçlı olmak üzere İzmir’de merkezi ezan sistemi uygulamasına geçici bir süreyle son verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Cami provokasyonları seçim işareti mi?

Ali Babacan’ın belgeseli, Ahmet Davutoğlu’nun özeleştirileri…

Erdoğan’ın sözlerinden sonra tutuklanan CHP’li Eren Yıldırım ve ailesine silah çekilmiş…

Günün yayını: