Cumaya gidene kolonya ve mendil öğretmenden… Karar öğretmenleri incitti!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Huber Köşkü’ndeki video konferans yöntemiyle son kez yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ni toplantısı sonrası “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın düzenlediği Fetih Şöleni kapsamında, Ayasofya’da Fetih Suresi okunacak ve dualar edilecek.” dedi. İktidar yandaşı medya Yunan medyasının çıldırdığını iddia etti. Örneğin Hürriyet gazetesinde yer alan haberde şöyle denildi; Yunan medyasında, “Erdoğan meydan okuyor, İstanbul’un düşüşünü kutlamak için dua edilecek”, “Türklerden eşi görülmemiş meydan okuma…”, Helenizm’e karşı meydan okuma” cümlelerinin yeraldığı başlıklara yer verildi…

Corona virüsü salgını nedeniyle 16 Mart’ta ibadete kapatılan camiler kademeli olarak açılırken, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kararıyla namaz öncesi her şehirde belirlenen camilerde şükür kurbanı kesilecek. Kurbanların ücretlerini ise Diyanet Vakfı ödeyecek. Karar uyarınca 81 il ve 922 ilçede bini aşkın kurban kesilmiş olacak. Diyanetin İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “camilerin fethini gerçekleştireceğiz” sözleri ise tartışılmaya devam ediyor. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan da eleştirdi; bu sözlerin kendisine anlamlı gelmediğini belirtti. Erbaş’ın tartışılan yeni sözleri ise imam hatiplerle ilgili… “Ülkemiz imam hatip neslinin gayretleriyle bugünleri yaşıyor” ifadesini kullanan Erbaş, “Ortaokul ve lisedekilerin yüzde 15’i değil de yüzde 25’i imam hatipte okusun, sonra üniversiteye gitsin istiyoruz” dedi.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün bugün toplu ibadete açılacak camilere ilişkin valiliklere gönderdiği resmi yazı doğrultusunda cuma namazlarının cami bahçeleri dışında, okul bahçelerinde kılınması için namaz kılınacak okulların belirlenmesi istendi. Valiliklerin belirlediği okul bahçelerinde kılınacak cuma namazı öncesi ve sonrası temizlik ve dezenfeksiyon, ses sisteminin kurulması, minberin oluşturulması görevi ise okul müdürlüklerine verildi. Erkek öğretmenler ise cumaya gelen yurttaşlara kolonya ve maske dağıtımında görevlendirildi. Cuma namazının okul bahçelerinde kılınacak olmasına ise Eğitim Sen ve Eğitim-İş sendikalarından tepki geldi.

Bu arada AKP’nin yönettiği ilçe belediyeleri, borçlarını ödemek için kaynak bulamayınca elindeki dini tesis alanlarını satmaya başladı. İstanbul’da cami satış furyasına Sancaktepe, Üsküdar ve Güngören’den sonra Esenler Belediyesi de katıldı. Kemer Mahallesi’nde Güneştepe Camii’nin de bulunduğu arazi Esenler Belediyesi’nin vergi borcuna mahsuben yaklaşık 33 milyon 341 bin 8 lira bedel üzerinden Maliye Hazinesi’ne devredilecek. Sözcü gazetesinin haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki performansıyla dikkat çeken AKP Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, önceki gün olağanüstü toplanan ilçe belediye meclisinden bir taşınmazın satışı için yetki istedi.

Burhan Kuzu’nun kendini savunurken sarfettiği sözler şaşırttı… Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Üyesi Burhan Kuzu, İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti’nin tahliye edilmesi olayında hakkında “nüfuz ticareti” suçlamasıyla açılan davaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye’de siyasetinde yargı hissi arayan ne ilk benim ne de son benim. Binlerce arayan var. Bunlar gayet doğal olan şeyler” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu dün partilerine yönelik “saldırıları” değerlendirdi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplantıda “Arkadaşlarımıza dönük saldırılar, entrikalar artarak devam edecektir. çünkü biz cephenin ön safındayız. Sivil darbeye karşı mücedeleyi biz veriyoruz. O nedenle rahatsızlar ve CHP’yi tuzağa düşürmek çabasındalar. Biz onların tuzaklarına düşmeyeceğiz. Siyaseti kime dönük yapacağız. AKP’ye dönük yapacaksak bataklık orada. Bizi o bataklığa çağırıyorlar. Ama orada vatandaşın bir tek gündem maddesi yok.Siyaset yaparken bizim muhatabımız halkımızdır. Halkın desteği ile Millet İttifakı büyüyecek ve Türkiye’nin önünde yepyeni bir yol açılacak” dediği öğrenildi.

1 Haziran’dan itibaren “yeni normal” e geçen Türkiye, dünyadan hasta kabul edecek… Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs salgınında normalleşme sürecinde uluslararası sağlık turizminin kapsamını genişletti. Daha önce 31 ülkeyle sınırlandırılan sağlık turizminin kapsamı, “tüm ülkelerden gelecek hastalar” şeklinde değiştirildi.

Gündemdekiler: