ABD’deki polis şiddeti kınanırken, Türkiye’de görmezden gelinmesine tepki… Ankara Valisi’nden Barış Çakan açıklaması…

Gezi Direnişinin yıldönümü…  ABD’deki polis şiddeti protestoları nedeniyle olaylar arasındaki benzerlikler konuşulurken,  Ankara’da yaşanan bir olay tartışma yarattı. Ankara Valiliği, Çakan’ın ailesinin beyanlarına göre Kürtçe müzik dinlediği için saldırıya uğrayarak öldürüldüğü belirtilen Barış Çakan cinayetine ilişkin açıklama yayınladı.Yayınlanan açıklamada, “İddia edildiği gibi olay, maktul ve yanındaki arkadaşının Kürtçe müzik dinlemesine şüpheli karşı tarafın müdahalesi üzerine değil tam aksine maktul ve arkadaşının, şüphelileri araç içinde ezan okunması nedeniyle yüksek sesle ve etrafı rahatsız edecek tarzda müzik dinlememeleri konusunda ikazda bulunması üzerine başlamıştır” denildi.

Anonymous hacker grubu, ABD Başkanı Donald Trump ve Jeffrey Epstein’ın beraber 13 yaşındaki bir çocuğun istismarından yargılandığı davaya ilişkin resmi evrakları paylaştı. Anonymous, Trump’ın seks işçiliği için çocuk kaçakçılığı olaylarına karıştığını ve Epstein ile aralarındaki bağlantıları gösteren belgeler yayınladı.

Sözcü gazetesinde yer alan haberde, İYİ Parti Hukuk İşleri Başkanı emekli Vali Nuri Okutan, AKP iktidarının silahlanmaya yönelik özendirici söylemlerden kaçınması gerektiğini belirterek, “Yüzde 85’i ruhsatsız olmak üzere yaklaşık 25 milyon kişide silah bulunuyor. Şiddet olaylarında yüzde 69 artış var. Dikkatli olmalıyız.” diye konuştu.

Erdoğan’dan ekonomik sıkıntı itirafı; İkinci çeyrek sıkıntılı!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da inşa edilen Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’nin açılışında yaptığı konuşmada “Ülkemiz için ikinci çeyrek bir parça sıkıntılı görünse de sonrası aydınlıktır” dedi. Erdoğan, “Sanayiden tarıma, ticaretten turizme kadar her alanda önce hızlı bir toparlanma, ardından çok daha hızlı bir atılım içine gireceğiz. Gelişmeler ve işaretler, salgın sonrası yeniden yapılanacak küresel ekonomide ülkemizin çok avantajlı bir konuma oturacağını gösteriyor” şeklinde konuştu.

Geçen yıl Sağlık Bakanlığı’nın kiracısı olduğu şehir hastanelerine 5 milyar TL ödeme yapılırken, bu yılın ilk 4 ayında bu tutar 2,5 milyar TL oldu. Birgün gazetesinde yer alan habere göre hangi hastaneye ne kadar verildiği ise ticari sır…

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Prof. Dr. Yalçın Karatepe Cumhuriyet gazetesinde yer alan söyleşide, yurttaşın TL’ye güvenmediğine işaret ederek, “Şimdi vergi uygulayarak döviz ve altın almanın maliyetini piyasa fiyatından yüzde 1 daha pahalı hale getirmek caydırıcı olur mu? Olmaz. Bunun yol açacağı en büyük risk vergiden kaçınmak isteyenlerin işlemlerini kuyumcu vb. yerler üzerinden yaparak paralarını kayıt dışına çıkarmak olacaktır” dedi.

Sefer tası dönemi başlıyor; Yeni normalin vazgeçelmezi olacak! Hem sağlık nedenleriyle hem de ekonomik nedenlerle…

Geçtiğimiz günlerde Habertürk’te Fatih Altaylı, yılbaşı programında salgın olacağını bildiler diyerek astrologları yayına aldı ve gündem oldu. Profesör Doktor Üstün Dökmen, Cumhuriyet gazetesinde “Astroloji kandırmacadır” başlıklı yazısıyla yaşanana tepki gösterdi. Akıl ve bilimden uzaklaşılması bir kez daha şaşırttı.

Anadolu’da korona vakaları arttı, bu neyin normali? Yeni dönemin ilk yayını: