ABD’li ilaç şirketi Türkiye’de 1,3 milyon dolar rüşvet vermiş, AKP sessiz! Haber Analiz

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda (SEC) , Alexion Pharmaceuticals Inc.’in defter kayıtları incelendi. İncelemede 2010 ile 2015 yılları arasında şirketin muhasebe kayıtlarında bazı ihlaller olduğu belirlendi. SEC, ilaç şirketine ‘Soliris’ adlı ilaç için Türkiye ve Rusya ile ilgili 21 milyon dolarlık ceza kesti. İlaç şirketinin, Türkiye ve Rusya’da yetkilileri uygunsuz bir şekilde etkilemek için para ödediği iddia edildi. Bostonlu ilaç şirketi iddiaları reddetme veya kabul etmek yerine SEC ile anlaşma yolunu tercih etti. Böylece şirket ABD Hükümeti’ne 21 milyon dolar ödeyeceğini açıkladı. SEC’in açıklamasında Soliris adlı ilacın Alexion Pharmaceuticals tarafından Türkiye’de 2009 yılında satılmaya başlandığı ifade edildi.

Kara para aklama, dolandırıcılık, siber suçlar, yolsuzluk, rüşvet gibi konularda özel haber sunan FCCED’de konuyla ilgili haber şöyle;

ABD’deki soruşturmada Türkiye’de 1,3 milyon dolardan fazla paranın Sağlık Bakanlığı ile bağlantılı bir danışman aracılığıyla dağıtıldığı; fonların bir kısmının para olarak hükümet yetkililerine aktarıldığı, bir kısnının da yemek ve hediye olarak aktarıldığı vurgulanmış. Bu durumda sorulacak tek bir soru var, Türkiye’de rüşveti kim aldı? ABD soruşturuyor, Türkiye ayağı sessiz!

Bu durum 1970’li yıllarda yaşanan Lockheed Skandalını hatırlattı…

1974-1975 yıllarında Amerikan Lockheed Uçak yapım firmasından 40 adet F-104 savaş uçağı alımı ihalesinde şirketin rüşvet verdiği ortaya çıkmıştı. Lockheed Skandalı patlak verdiğinde rüşvet dağıtıldığı belirtilen ülkeler ABD ile anlaşma yaparak belge ve bilgileri almış ülkelerinde soruşturma yapmıştı. Ancak Türkiye’nin de 8 Temmuz 1976 tarihinde ABD ile anlaşma yaptığı, buna rağmen Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’in, bilgi ve belgeleri sızdırarak ABD ile yapılan anlaşmayı ihlal ettiğinden rüşvet skandalına karışan isimlerin tespit edilmediği ortaya çıktı. Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Emin Alpkaya istifa etmek zorunda kaldığı yolsuzluk skandalı ile ilgili hesap vermedi. Lockheed skandalının ardından, Hava Kuvvetleri’nin karıştığı ikinci rüşvet skandalı ise 12 Eylül 1980 darbesi sonrası gerçekleştirilen F-16 ihalesiyle ortaya çıktı. Türkiye’ye satılan F-16 uçaklarının asıl üreticisi olan Lockheed General Dynamics’in dönemin Başkan Yardımcısı Takis Veliotis, 1981’te sonuçlanan ihalenin ardından 1985 yılında ihale için Türkiye’ye 23 milyon dolar rüşvet verdiklerini itiraf etmiş, ancak rüşvetin kime verildiğini açıklamamıştı. 12 Eylül’ün komutanlarından Tahsin Şahinkaya’nın F-16 ihalesinde 23 milyon dolar rüşvet aldığı iddia ediliyordu  ama en zengin general diye nitelenen Şahinkaya yolsuzluk iddiaları için hâkim karşısına çıkarılamadı. Sonuçta AKP darbeci generallerle hesaplaşıyorum görüntüsü vermesine rağmen, yine göstermelik hareket etmiş oldu. Dolayısıyla Lockheed skandalının düşündürdüğü çok şey var.

Şimdi merak edilen ise AKP-Recep Tayyip Erdoğan ne yapacak, merak konusu…

Gündem yayınında ilgili bölümü izlemek için tıklayınız: