AKP’nin 18 yılı, Erdoğan’ın tek adam yönetiminde 2. yılı özeti; gençler dinden uzaklaşıyor!

9 Temmuz’dan bu yana beklenen iki yıl değerlendirmesi dün gerçekleşti. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Kabinesi 2 Yıllık Değerlendirme Toplantısı’ndakonuşmasının başında başkanlık sistemi ve Cumhur İttifakı’nın kurulmasına verdiği destek nedeniyle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye teşekkür etti. Erdoğan, ikinci yılını dolduran Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle ilgili itirfta bulundu ve “Hayatımızın hiçbir döneminde olmadığı gibi şimdi de ‘Biz yaptık öyleyse en doğrusu budur’ gibi bir inatlaşmaya girmiyoruz. Daha iyisini, daha efdalini, daha güzelini bulduğumuzda her türlü değişime gönlümüz de siyasetimiz de açıktır” dedi. Erdoğan’ın iki yıl değerlendirmesi aslında 18 yıllık değerlendirme niteliğindeydi, üstelik “cek-caklar” ile yerli otomobil, uydu, uçak gemisi gibi hedeflerin ortaya konduğu bir konuşmaydı.

Aslında dün Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan’ın yazısı 18 yıllık AKP’nin karşılaştığı başka bir sonucu anlattı. Kaplan yazısında, Türkiye’deki gençlerin dinden uzaklaştığını belirterek “7 milyonluk genç kuşağın 5 milyonu bu ülkeye, bu ülkenin ruhuna, ruh köklerine, İslâm’a olan aidiyet bilincini de aidiyet bağlarını da kaybetmiş durumda” ifadesini kullandı. Bir süredir AKP camiası gençlerin deist-ateist olmasıyla ilgili tartışma yaşıyor. Duvar gazetesinde yer alan Ezgi Başaran söyleşisinde Ayasofya kararını değerlendiren Fransız siyaset bilimci Prof. Olivier Roy, AKP’nin 18 yılını başka açıdan özetledi. Roy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya hamlesi, çoğu akademisyene göre İslamcılığın dönüşümünün, post-İslamcılığın en sağlam örneği sayılan AKP’nin hikayesinde nereye oturuyor, nasıl yorumlanmalı sorularının cevabını daha geniş bir açıdan değerlendiriyor. Neredeyse 15 yıl sonra tezini hala savunuyor: “Siyasi İslam çöktü. Nokta.” dedi.

Gündemin diğer başlıkları;

Pınar Gültekin cinayeti… Kadınlar cinayeti protesto ederken polis şiddetiyle karşılaştı…

Katili koruyan, iyi hal indirimi sağlayan sistem rüşvetçiyi de koruyor.

İlaçta rüşvet iddialarında son durum; Alexion rüşvet verdim diyor, Sağlık Bakanlığı sessiz. Konu yargıya taşındı!
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na başkan dayanmıyor, görev değişiminin rüşvet iddialarıyla ilgilisi var mı?

Valin makam odası… İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın ‘çok tartışılan’ makam odasının da yer aldığı İstanbul Valiliği ana makam katında tadilat yapmak için 3 milyon 381 bin TL’lik ihaleye çıkıldı.

Gündem Yayını linki: