Milyon dolarlık rüşveti örtbas etmişler; Sağlık Bakanlığı rüşvete sessiz kalırken, bunun ilk olmadığı ortaya çıktı, Siemens nasıl unutturuldu?

İlaçta rüşvet iddiaları hakkında Sağlık Bakanlığı sessizliğini sürdürürken, rüşvetin örtbas edilmesi AKP’nin bir alışkanlığı mı sorusu gündeme geldi. 2010 yılında gündeme gelen bir skandal hatırlandı.
Siemens, Daimler (Mercedes Benz) ve Delta Pine şirketlerinin ABD ve Almanya’da milyonlarca dolar para cezası ödemek zorunda kaldıkları rüşvet skandalının Türkiye ayağının suçlularının cezalandırılmadığı ortaya çıktı.
2006 yılında başlayan, ABD ve Almanya ile bazı Avrupa Birliği ülkelerinde yürütülen soruşturmalarda, Alman şirketleri Siemens, Daimler (Mercedes Benz) ve Delta Pine’ın, dünyanın değişik ülkelerinde iş yapmak, mal satmak ve ihaleleri alabilmek için rüşvet dağıttığı belirlendi. Daimler’in Türkiye’deki şirketi olan Delta Pine Şirketi’nin GDO’lu tohumlarını denetimden kaçırabilmek için Tarım Orman Bakanlığı’nda 43 bin dolar rüşvet verdiği bu soruşturmalarda belgelenirken, Siemens’in toplamda 1.8 milyar dolarlık rüşvet verdiği ve bunların bir bölümünün de Türkiye’de dağıtıldığı anlaşıldı. Dava açılmasın diye Daimler, 180 milyon dolar, Delta Pine ABD Columbia Bölge Mahkemesi’nin kestiği ceza karşılığında 300 bin dolar, Siemens ise ABD’de 800 milyon, Almanya’da ise 395 milyon Euro ceza ödemeyi kabul etti.
Türkiye sessiz sedasız biçimde takipsizlik kararı vererek, dosyayı ört bas etti. Başsavcılığın kararından ise, önce Almanya’dan adli yardım talebinde bulunulduğu, ancak Almanya’nın taleple ilgili detay isteyerek evrakı iade ettiği, sonrasında savcılığın ise detay vererek dosyayı istemek yerine soruşturmayı kapattığı, ABD’den ise adli yardım talebinde dahi bulunulmadığı ortaya çıktı.
AKP’de Pelikan tartışması sürüyor.

Son yıllarda adı sıkça anılan Pelikan grubuna yakınlığıyla bilinen Selman Öğüt’ün hedefinde, çoklu baronun yasalaşmasıyla birlikte çalışmalarına başlayan AKP’ye yakın Hukukçular Derneği Genel Başkanı Cavit Tatlı var. Çoklu baronun ardından ilk toplantılarını sosyal medya hesabından duyuran Cavit Tatlı, “Yeni Baro ilk toplantı. Hayrolsun. Hayırlı olsun…” diye yazdı. Bu tweeti alıntılayan, Pelikan grubuna yakınlığıyla bilinen Selman Öğüt, Cavit Tatlı’yı hedef alarak, “Sana tek bir soru soracağım: Sağda solda pelikan yapılanması diye konuşuyormuşsun. Nedir bu Pelikan Cavit Tatlı? Sana bir ip ucu vereceğim. FETÖ’cüler Erdoğan’ın ailesinden oluşan bir terör örgütüdür diyorlar. Sen de aynı fikirde misin?” ifadelerini kullanması dikkat çekti.

Haluk Kırcı tepkisi…  Haber Global kanalında yayına çıkarılan, 1978 yılında 7 TİP’li gencin öldürülmesi olayının faillerinden Haluk Kırcı, “Bahçelievler katliam değildir. Biz öldürülen iki arkadaşımızın intikamı için oraya gittik” dedi. Bir katile söz hakkı verilmesi ve yaptığı katliamı savunmasına izin verilmesine tepki geldi…

Lozan Barış Antlaşması hezimet değildir, Türkiye’nin tapu senedidir!
#LozanBarışAntlaşması’nın 97. yılı, Ayasofya’da davetli namaz kılmak, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmak, Sosyal medyayı baskılama yasası, derken Katil Haluk Kırcı’ya söz hakkı; Erdoğan’ın Türkiyesi…
Gündem yayını: