Diyanet İşleri Başkanı Erbaş istifaya davet edilirken, AKP’li Metiner tepkili, MHP sessiz!

YENİŞAFAK’TAN HİLAFET ÇAĞRISI!
Ayasofya cuması, Erbaş’ın kılıçlı görüntüsü, Abdülhamit kostümleri, Bilal Erdoğan’dan Harf Devrimi açılımı…

İktidar ortağı MHP’den tepki gelmezken, yaşananlara AKP’li Mehmet Metiner tepki gösterdi.b Son günlerde Atatürk’e yapılan saldırılar ve yapılan ‘hilafet’ çağrılarına tepki gösteren Metiner, ilgili “Yeni bir fitnenin ve iç kışkırtmanın ayak sesleridir bunlar” dedi. AKP’li Mehmet Metiner’in Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar şöyle:

“Atatürk üzerinden saldıranlara dikkat… Laiklik üzerinden milletin değerlerine saldıranlara dikkat… Yeni adına eskiye düşmanlık edenlere dikkat… Farklı fanatizmler birbirini besleyerek büyütülmek isteniyor… Fanatizmin sağduyumuzu esir almasına izin vermemeliyiz. Önümüze bakalım biz… Ne tarihteki hilafete ihtiyacımız var. Ne de tekrar eski alfabeye. Olan oldu. Eski alfabemizi de öğreteceğiz yeni alfabemizi de sürdüreceğiz. Tarihten husumetler çıkartmaya gerek yok. Yeni üzerinden eskiye, eski adına yeniye düşmanlık kaybettirir.

Bir yandan Atatürk’e saldırılar… Bir yandan alfabe tartışmaları… Bir yandan hilafet çağrıları… Uyanık olalım. Bunların hiç birisi tesadüf değil. Yeni bir fitnenin ve iç kışkırtmanın ayak sesleridir bunlar. 28 Şubat öncesini hatırlayın. Bu oyuna asla gelmemeliyiz.

Meraklıları için işte açık açık söylüyorum: Ben ne hilafetçiyim ne de saltanatçı. Ben milletin değerlerine bağlı hür ve eşit vatandaşları olan demokratik bir cumhuriyetten yanayım. Her türlü fanatizme karşıyım. Biz hep birlikte Türkiye’yiz. Farklılığımız zenginliğimizdir.”

Diyanet İşleri Başkanının sözlerine MHP’nin tepki göstermemesi eleştirilirken, bir dönem partinin 2 numarası olan eski Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, Ali Erbaş’ı sert bir şekilde eleştirdi. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Çetin, şu ifadeleri kullandı: “Ayasofya da Cuma Hutbesinde “Lanet”Okunması.. Cumhuriyetimizin Kuruluş İlkelerine Düşmanlıktır. Milli Kurtuluş Savaşıyla Bağımsızlığımızın Kazanımına. Liderlik Yapmış Atatürkümüze;Dua Etmesi Gerekirken.. “Lanet”Okuyorsa..”Paralel Yapılanma”Kriptoları. Lawrence’lere mi Dönüşüyor..”

Birgün yazarı Profesör Selçuk Candansayar, Ayasofya Cumasının ardından yaşanan tartışmayı “Deli Gömleği” başlıklı yazıyla  yorumladı. Candasayar, radikal İslamcı tarikat kafasıyla azınlıkta olan çevrelerin iktidarı yönlendirmesinin ters tepeceğini ifade etti.

CHP kurultayının şifreleri; tek başına değil dostlarla iktidar hedefi, Kılıçdaroğlu’nun yeni MYK’sı… Parti Meclisi anahtar listesini kimler deldi, kimler seçilemedi?
Yeni sosyal medya kampanyası #challengeaccepted #İstanbulSözleşmesiYaşatır

GÜNDEM YAYINI: