“Savcılar göreve; Laik Demokratik Cumhuriyet tehdit altında!”

Ayasofya Camii tartışmasına hilafet tartışması eklendi…

İktidara yakın Albayrak Grubu’na ait “Gerçek Hayat” dergisinde “hilafet” çağrısı yapılması, Ayasofya’nın ibadete açılışı sırasında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Atatürk’e lanet okuması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın harf devrimini hedef alan açıklamalarını değerlendiren Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, “Bu açıkça Cumhuriyet rejimine karşı saldırıdır. Bu saldırılara karşı savcılar harekete geçmeli” dedi. Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de “Atatürk ve devrimlerine düşmanlık gösterenlere karşı, devrimlere her zamankinden daha fazla sahip çıkmalıyız” ifadelerini kullandı.

“Cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye’yi uçuracak derken, ideolojik aşırılık artık devletin temel niteliklerinin reddedilmesi boyutlarına tırmanıyor”… Bu sözler Karar gazetesi yazarı Taha Akyol’a ait. Akyol, AKP’nin ilk iki döneminin evrensel hukuka yönelen reformlarla geçtiğini ancak Batı’dan gelen otoriterleşme eleştirilerinin iktidarı öfkelendirdiğini belirterek, “Artık “stratejik ortağımız” Rusya’dır! Bu süreçte AK Parti’nin içinde ilk iki dönemdeki değerleri savunanlar da tasfiye edildi. Bu yönelişin sonuçları bellidir: Yatırım gelmiyor, dünya ekonomisindeki payımız da 2019’da yüzde 0.86’ya düştü. Bu durumda kitleleri tutmak için eski “Milli Görüş gömleği”ni bile aşan keskin bir ideolojik dil geliştirildi.” diye yazdı.

Sessizliği eleştirilen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Ayasofya tartışmasına yönelik açıklama yaptı, Diyanet Başkanı Ali Erbaş’ı korudu.

MHP camiasını etkileyen Ayasofya’da Türkeş fotoğrafı… Devlet eski Bakanı Faruk Bal, Alparslan Türkeş’in Ayasofya Camii’nin hünkar mahfilini açıp ilk namazı kıldığını ancak bunun siyasi malzeme yapılmadığını belirten bir fotoğraf paylaştı.

Fotoğrafta Türkeş’in yanısıra dönemin Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç, İstanbul Valisi Nevzat Ayaz ve Milli Eğitim Bakanı Orhan Cemal Fersoy bulunuyor.

Hakikat ekonomideki çöküş; Ekonomide “çok önemli” Berat Albayrak açıklaması; “Temmuz verileri maşallah” şeklinde olsa da Dolar/TL ani yükselişle 7 seviyesine yaklaştı, Avro/TL ise 8,20’yi aşarak tarihi rekoru test etti…

Gündem yayını;