SİYASETTE MACRON MODELİ NEDİR?

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim zaferi nedeniyle adından söz edilen bu model, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi nedeniyle Türkiye’de örnek ve hatta rol-model alınıyor.

Geçen yıllarda Abdullah Gül ve Ali Babacan ekibinin gündeme aldığı ve haber olduğu model şimdi Muharrem İnce’nin dilinde.

Partisiz bir hareket yaratan Macron, bağımsız aday olarak girdiği seçimin ilk turunda yüzde 24,9 oy almasına rağmen ikinci turda oyunu yüzde 65,1’e çıkararak Fransa’da cumhurbaşkanı oldu.

Önce Ali Babacan ile yola çıkan Abdullah Gül hareketi için bu model analiz edilmişti, şimdi de Muharrem İnce sözünü etti.  İnce, parti kurmayı düşünmediğini ifade ederken, bir hareketi tarif etti ve şöyle dedi: Fransa’da Macron örneği gibi olabilir ve hedefim yüzde 51…

Peki Macron nasıl kazanmıştı?

Marine Le Pen, Emmanuel Macron, François Fillon yarıştı.

Fransa’da ilk turda hiçbir aday yüzde 25’in üzerinde oy alamamıştı. İlk turda yüzde 21 oy alan Le Pen, ikinci turda oyunu yüzde 33’e çıkardı. Ama aslında ikinci tura Cumhuriyetçi aday Fillon katılacaktı ama eşine milletvekili danışmanı sıfatıyla maaş bağladığı ortaya çıkınca kulvarda gerilemişti.

Zaten bu nedenle Macron, ikinci turda kendini merkezin sağında ve solunda tanımlayan seçmenin oylarının büyük bölümünü, Fillon’un oylarının da yüzde 48’ini aldı ve galibiyete yürüdü.

Anlaşılan o ki, Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP yönetimi tabanını mutlu etmeyecek CHP’li olmayan bir ismi aday gösterirse, İnce 100 bin imzayla seçime katılmayı ve şansını denemeyi değerlendiriyor.

Gerçekten de İnce bu kez karşısında daha da güçlenmiş bir Meral Akşener, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu hatta Abdullah Gül gibi isimler olsa da kendine alan açabilir;

merkezin sağı ve soluna vereceği mesajlar,

parlamenter demokrasi ile Türkiye’nin «laik, demokratik, sosyal hukuk devleti» anayasal niteliklerine bağlığı,

Z kuşağı sempatisi,

Ayasofya’da değil Sultan Ahmet’te namazla kutuplaştırmama imajı gibi artılar yaratabilir.

Haber analiz videosu: