Türkiye’nin en büyük sorunu nepotizm

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarının ekonomi piyasalarını rahatlatmaması ve Türk Lirasının değer kaybetmeye devam etmesinin altında yatan temel neden Türkiye’nin yönetim tercihleri. Zira geçmişte iktidarlar, rüzgar ters esmeye başladığında iktidara güven tazelemek için ilk adımda ekonomi yönetimini değiştirerek güven sağlama yoluna giderdi. Türk lirasının bu zor günlerinde ise “Berat Albayrak’ı yetirmeyiz” denilerek etiketler oluşturuluyor ve istifa tepkilerine rağmen savunmaya geçiliyor. Bunun nedeni ise Albayrak’ın tek adam yönetiminde, ülkeyi yöneten tek adamın yani Cumhurbaşkanı AKP’Li Erdoğan’ın akraba olması-damadı olması…

Türkiye’de son günlerde tartışılan temel kavramlardan biri “nepotizm”! Kayırmacılık, torpi, liyakatsizlik gibi kelimeleri günlük hayatımıza sokan bu kavram ülkenin yönetim şekline dönüşmüş durumda. Özellikle son günlerde üniversitelerdeki kayırmacılık haberleri dikkat çekiyor. Karadeniz Teknik, Gaziantep, Pamukkale, Batman ve Dicle üniversitelerinde benzer iddialar gündeme geldi. Üniversite mezunu her 4 gençten biri işsizken bu şekilde yapılan atamalara tepki ise büyük.

Rektör atamaları da bu sorunu besleyen sonuçlar doğururken, nepotizmin cemaat boyutuna da dikkat çekti. Eski AKP Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, Ankara Üniversitesi’ne rektörü oldu. Twitter’dan ‘Şahsımı Ankara Üniversitesi Rektörlüğüne atayan Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan ve teklif eden YÖK Başkanımız Sayın Yekta Saraç’a çok teşekkür ediyorum’ mesajını paylaşan Ünivar, Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu üyesi. Necdet Ünüvar’ın ismi Saygı Öztürk’ün Menzil kitabında Sağlık Bakanlığında kadrolaşan Menzilciler arasında geçiyor.

Ekonomi yönetimi ve dolar tartışması; Berat Albayrak’ın devrimciliği…
Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi mesajı; Dilipak’ın yalnızlığı…
Muharrem İnce hareketi nereye kadar?

Gündem yayını: