Psikiyatr Dr. Cumhur Boratav uyardı; Gevşemeyin, aksine sakının!

Dünyada korona mücadelesi 2. dalgası beklenirken, birinci dalganın etkileri artarak sürüyor. Haziran ayından beri “yeni normal” denilerek başlayan gevşemenin sonuçları ise acı reçete olarak karşımıza çıkmaya başladı. Ankara’dan artık yeni Wuhan olarak söz ediliyor. Hal böyleyken, AKP’li vekilin düğün organizasyonu, Cumhurbaşkanı AKP’li Erdoğan’ın “kalabalıklardan uzak durun” demesine rağmen miting yapması, okulların açılması gibi anlam verilemeyen birçok olayla karşı karşıya kalan vatandaş, bir de önlemlere uymuyor maske mesafe korumuyor diye suçlanan pozisyonda… Bu çelişkili durum psikolojik olarak nasıl açıklanır, koronayla böyle mücadele edilir mi? Korona mücadelesi bıkkınlık mı yarattı? Ne yapmalı?

Korona mücadelesinin psikolojik yönlerini Gazeteci Semra Topçu’nun youtube kanalında değerlendiren Psikiyatr Dr. Cumhur Boratav dikkat çeken uyarılarda bulundu. Haziran ayında yeni normale geçilmesinin ekonomiyi kurtarmak için alınmış bir karar olmasına rağmen dünyada salgın varsa ekonominizi kurtaramazsınız diye yorumlayan Boratav, üç yılı gözden çıkarın ve durun, pozisyonunuzu koruyun, dedi.

“Henüz aşı bulunmadı, bulduğu söylenen ilaç ve aşılar deneme aşamasında, hatta korona virüsten daha da zarar verici olabilir. Bu nedenle koronanın en az üç yıl süreceği düşünülmeli.” ifadesini kullanan Cumhur Boratav, ciddi bir gevşeme yaşandığını ve sonuçlarının ağır olacağını söyledi. Psikiyatr Dr. Boratav şöyle dedi: “Bu kötü bir piyango, size de çıkabilir. Bu nedenle 3 yılı gözden çıkarın, ona göre hazırlığınızı yapın, açılmayın, borçlanmayın, aman ha sakın gevşemeyin, aksine sakının”

Çumhur Boratav okulların açılması konusunu da değerlendirdi.

Söyleşiyi izlemek için tıklayınız: