“AKP tarikat cenderesi altında, onlara mahkum ve mecbur!” İhsan Eliaçık-Akredite cemaat tartışmasını değerlendirdi

 • İhsan Eliaçık: AKP iktidarı tarikatların cenderesi altında

  AKP onlara mecbur, onlar ise hepsi birer FETÖ

  Böyle giderse FETÖ biter METÖ başlar

  Ellerine güç geçerse IŞİD gibi davranırlar

  Antikapitalist Müslüman İhsan Eliaçık, “AKP iktidarı tarikatların cenderesi altında. AKP onlara mecbur, onların ise hepsi birer FETÖ. Böyle giderse FETÖ biter METÖ başlar, METÖ biter KETÖ başlar” diye konuştu.

  Görevden alınan Menzilci GATA Başhekim yardımcısı Ali Edizer’in gündeme gelmesinin Türkiye’nin böyle insanların varlığından haberdar olmasını sağladığını belirten Eliaçık, yaklaşan tehlikeye dikkat çekti.

  Gazeteci Semra Topçu’nun Youtube kanalında cemaat-tarikat-siyaset ilişkisini değerlendiren Eliaçık, “Bu yapılar devleti ele geçirmek için fırsat kolluyorlar” dedi.

  Bakanlıkların birtakım cemaat ve tarikatlarla anılmasının FETÖ’nün darbe girişiminden ders çıkarmamak anlamına geldiğini vurgulayan Eliaçık, Menzil ya da başka tarikatlara FETÖ’ye verilmiş imkanların verilmemesi gerektiğini dile getirdi. Eliaçık özetle şunları söyledi:

  “Şu anda mevcut AKP iktidarı tarikatların cenderesi altındadır. İktidarın tarikatlar ve cemaatler dışında kadrosu da yoktur. Onlara mecburdur. FETÖ biter METÖ başlar, METÖ biter KETÖ başlar. Buna mahkum ve mecburdur. Çünkü tarikat ve cemaat dışında yaslandığı kadro yok. Bu tarikat ve cemaatler de dini aydınlanma geçirmemişlerdir. Bunlar imkan bulup da devleti ele geçirirlerse vay bu ülkenin haline…

  İmkan bulurlarsa FETÖ gibi darbe yaparlar. Hepsi AKP’nin ardında dizi dizi sıra bekliyor, sıra bize gelse de FETÖ’nün yapamadığını biz yapsak, devleti ele geçirsek, diye. Kafa yapısı budur, çünkü zihniyetleri budur. Kamuoyu GATA Başhekim yardımcısı gibi adamları gündeme geldikçe, ekrana çıktıkça görüyor ama biz bunları 40 yıldır görüyoruz, bunlarla tartışıyoruz. Bu zihniyette olduklarını biliyoruz ve bu zihniyetin gideceği yeri söylüyorum; hepsi birer FETÖ! Başarılı bir FETÖ olmak istiyorlar. Ellerine güç geçtiğinde Mısır’da Mursi gibi, Irak’ta Suriye’de IŞİD gibi davranacaklar…”

  Diyanet tarikatların elinde

  İlahiyatçı yazar Eliaçık, GATA Başhekim Yardımcısı Ali Edizer’in görevden alınması ile yeniden başlayan “AKP’ye akredite cemaatler” tartışmasını da değerlendirdi.

  Türkiye’deki cemaat ve tarikatların bir iki dini yapı dışında zaten AKP’ye akredite olduğunu yani iktidarı desteklediğini vurgulayan Eliaçık, “Bu dini yapılar birlikte hareket ediyor, sadece bakanlıklarda değil Diyanet İşleri Başkanlığı kadroları da tarikatların elinde” dedi. Dini aydınlanma gerektiğini ifade eden Eliaçık, tarikatların-cemaatlerin panzehrinin dini tartışmalar, dini aydınlanma olduğunu da ifade etti.

AKP’ye destek olmayan dini yapılar hangileri?

AKP’ye akredite cemaatler kavgası mı yaşanıyor?

Tarikat ve cemaatlerin yarattığı tehlikenin boyutu nedir?

Gerici dini yapıların panzehiri nedir? Antikapitalist Müslüman İhsan Eliaçık söyleşisi: