İktidarın ipliğini pazara çıkaran Sayıştay Başkanı kim? Sayıştay raporlarındaki Türkiye gerçekleri…

 Sayıştay Başkanlığına, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Seyit Ahmet Baş 2016’da seçildi. Seçildiği dönemde Sayıştay salonuna Atatürk fotoğrafı yerine Osmanlı padişahlarından Abdülaziz fotoğrafı astırarak ile haber olurken, Cumhuriyet gazetesinde yer alan haberde imam hatip mezunu olduğu belirtilen Baş ile ilgili şu ifadelere yer verilmişti  “İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümü mezunu Baş, AKP iktidarı döneminde bürokraside hızla yükseldi. Baş’ın, hükümet ve bürokrasi kadroları içerisinden birçok üniversite arkadaşının bulunması da dikkat çekti. Baş ile aynı dönem ve bölümden mezun olan üniversite arkadaşları arasında İçişleri Bakanı Efkan Ala, Maliye Bakanı Naci Ağbal, İçişleri Bakan Yardımcısı Sebahattin Öztürk ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Selami Altınok bulunuyor.”

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Atila Sertel ise iktidarın yaptığı baskılar ve üst düzeyde yaşanan “ahbap-çavuş” ilişkileri nedeniyle Sayıştay raporlarının içeriğinin gün geçtikçe boşaltıldığını söylerken, geçmişte “usulsüzlük ve yolsuzlukları” açıklıkla raporlarına yansıtan Sayıştay’ın bugün gelinen noktada “denetler-miş” gibi raporlar hazırladığını ifade etmişti. Sertel, Sayıştay Başkanı’nın kardeşinin TRT’deki yükselişine de dikkat çekmişti.

Sayıştay Başkanı Baş hakkında çıkan haberlerden biri de kadın eli sıkmamasıyla ilgiliydi; Gazeteport’ta yer alan habere göre, Seyit Ahmet Baş sıradan bir hesap uzmanıyken AKP iktidarında hızla yükselen bir kariyere sahip oldu.  İmam hatip kökenli olan Seyit Ahmet Baş Hesap uzmanları Kurulu’dan iken Hesap Uzmanları Derneği’nden ihraç edilmek istendi. Nedeni ise kadınların elini sıkmaması. Hesap Uzmanı Muavini olduğu dönemde; odasına gelen bayan mükellef, muhasebeci, müşavirlerin elini sıkmadığı iddia edilen Baş için, 1993’te, yaklaşık 100 hesap uzmanının imzaladığı bir metinle, soruşturma açılması istendi. Dönemin Hesap Uzmanları Kurulu Başkanı Basri Aktan, soruşturma açmayınca, hesap uzmanları, Hesap Uzmanları Derneği’nden Baş’ın ihracını istedi. Dernek savunma istedi. Yeni Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş kendini “Ben bayanların elini vergi kaçırdıkları ve incelemeyi zorlaştırdıkları için sıkmadım!” diye savundu.  Bu savunmadan sonra dernekten atılmadı.  Hürriyet yazarı Yalçın Bayer 2006 yılında Seyit Ahmet Baş için şunları yazmıştı: “MALİYE Bakanlığı’nda hassas görevlere yapılan İmam Hatip Lisesi kökenli atamaların listesini verirken, Seyit Ahmet Baş’ında Konya’dan getirilerek Gelirler Genel Müdürlüğü’ne daire başkanı olarak atandığını 8.2.2004’de yazmıştık. Bundan sonra ne olduğunu Maliye Bakanlığı’ndan bir görevli anlatıyor: Baş, İstanbul SBF’yi bitirdikten sonra, Hesap Uzmanlar Kurulu’nda görev yaptığı dönemde kadınların elini sıkmadığı, hatta “Ben bayanların elini vergi kaçırdıkları ve incelemeyi zorlaştırdıkları için sıkmadım!” biçiminde açıklama yaptığı iddia edilmiş; Hesap Uzmanları Derneği’nden ihraç edilmek istenmiştir. Baş, Aktaş Elektrik incelemesi yanında ’ilim irfan çalışmalarıyla’ da tanınmaktadır. 30 yaşındayken 4 çocuk sahibi olan Aktaş’ın, eşinin kara çarşaflı olduğu ileri sürülmektedir.” 

Gündemin diğer başlıkları:

GATA başhekimliğinden alınan Edizer açığa da alındı mı?
Damat YEP’te açıkladığı hedeflere bir haftada ulaştı! 2022 hedeflerine ulaşıldı.
AKP için tek senaryo Trump’ın zaferi; iktidar medyasının destanları…
Hani zehirli bacalar veto edilmişti; Afşin-Elbistan kirlilikte zirve…

Gündem Yayını: