Afyonkarahisar’da korona yasağı 29 Ekim kutlamalarını kapsarken, Kariye’de ilk namaz 30 Ekim’de Erdoğan’ın katılımıyla kılınacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Müze olmaktan çıkarılan ve ibadete açılan Kariye Camii’nde ilk namaz 30 Ekim Cuma günü kılınacak. Davetlilerle ilgili ayrıntılar henüz kamuoyuyla paylaşılmaz ken, Erdoğan’ın da namaza katılacağı duyruldu.  Mozaik ve freskleriyle dünya çapında tanınan Kariye camiide, Ayasofya Camii’ndeki gibi mozaiklerde uygulanan açılır-kapanır perde sisteminin bir benzeri hazırlandı.
Tıpkı Ayasofya açılışı gibi Kariye camii açılışının da siyasi anlamları ve mesajı üzerine değerlendirmeler yapılırken, tıpkı Ayasofya gibi korona önlemleri çerçevesinde yeni bir tartışma daha başladı. Ayasofya açılışına 350 bin kişinin katıldığı, 3 bin kişiye korona bulaştığı haberleri gündeme gelmişti.
Bu arada Afyonkarahisar Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüs gerekçesiyle 15 günlüğüne tüm etkinlikleri yasakladı. Yasak tarihi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kapsıyor. Başka illerde de benzer yasakların gelip gelmeyeceği merak uyandırdı.
Dünyada buğday, Türkiye’de AYM krizi… Hukuk tartışmasından darbe polemiğine…
Siyasette erken seçim tartışması ve Metropoll’ün son anketi…
Hangi ülkeler buğday stokluyor…Ekmeğe yine zam gelir mi?
Rant gündeminde bugünün haberleri…

Gündem yayını: