Yeni Zarrab Vakası mı? ABD’de Sezgin Baran Korkmaz Davası, Türkiye’de yurt dışına çıkış yasağı

SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz’ın bütün malvarlıklarına İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından el konma kararı alınmasının ardından Anadolu Ajansı da 10 Ekim’de bireysel ve şirket hesaplarına “tedbir kararı verildiğini” belirttiği Korkmaz’ın yurt dışına çıkışının yasaklandığını duyurdu. Korkmaz’ın yanı sıra mal varlıklarına el konulduğu belirtilen 13 isim arasında Jacob Ortell Kingston, Isaiah Kingston, Rachel A. Kingston, Sally Kingston ve Lev Dermen (Levon Termendzhyan) de var.

ABD’deki dava sürecinde ortaya çıkan bilgi; ABD Hazinesi dolandırılarak elde edilen teşviklerin 134 milyon dolarlık kısmının Türkiye’deki şirketlere gönderildiği şeklinde. Hatta bu konuda Kingston ailesinin dört üyesi ve Dermen’in suçlarını kabul edip mahkum oldular.

Ancak bu haberlerin gündeme gelmesinden sonra Sezgin Baran Korkmaz, aktif olarak kullandığı Twitter hesabından: “Çayı koyun yeniden başlıyoruz…” yazıp “12 yaşında tam bu noktada bugünün temellerinin hayalini kurduğum nokta” sözüyle 2019’da boyacı tezgahı önünde çektirdiği fotoğrafı yeniden paylaştı. Ayrıca bir başka twitinde Korkmaz, “Siz boşverin yalanı dolanı arkadaşlar biz şirketimizin başında geleceği inşa etmeye tüm gücümüzle devam ediyoruz. Büyük insanlar geleceği küçük insanlar dedikoduyu konuşur” ifadelerini de kullandı.

Gazeteci Cansu Çamlıbel ise konuyu işlediği Duvar gazetesindeki köşe yazısında; “Türkiye’deki soruşturmanın seyri açısından şu aşamada Sezgin Baran Korkmaz’ın mal varlığına el konulmasından daha kritik önemde olan kendisine yurtdışına çıkış yasağı getirilmiş olması. Zira edindiğim bilgilere göre Beştepe’de Korkmaz’ın ikinci bir Zarrab vakasına dönüşmesinden ciddi anlamda kaygı duyuluyordu.” ifadelerini kullandı. Çamlıbel yazısını şöyle noktaladı: “Türkiye’deki soruşturmanın seyri açısından şu aşamada SBK’nın mal varlığına el konulmasından daha kritik önemde olan kendisine yurtdışına çıkış yasağı getirilmiş olması. Zira edindiğim bilgilere göre Beştepe’de Sezgin Baran Korkmaz’ın ikinci bir Zarrab vakasına dönüşmesinden ciddi anlamda kaygı duyuluyordu. Korkmaz’ın kendini kurtarmak için bir noktada ABD’ye giderek elindeki fotoğraf albümünü üzerinden “hikâye üreteceğinden” korkan Ankara, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hamlesiyle kendince bir taşla iki kuş vurdu. Hem ABD Adalet Bakanlığı’nın talebine olumlu yanıt verilmiş oldu, hem de Korkmaz’ın esrarengiz biçimde ortadan kaybolması engellendi. Lakin Kars’tan Utah’a uzanan bu hikâyenin henüz gün yüzü görmemiş birkaç skandalı daha kaldıracak yeri var gibi duruyor.”

AYM hedefte; MHP teklif hazırlıyor; Yüce divan yetkisi tırpanlanacak!

Odalara neşter; yasa çalışması için düğmeye basıldı!
Erdoğan erken seçim tartışmasına nokta koydu mu?

ABD’de pişip Türkiye’ye düşecek gibi görünen skandal bir iddia gündemde… Yeni Zarrab vakası mı, sorusu önümüzdeki günlerde yanıt bulacak gibi. Sezgin Baran Korkmaz vakası hakkında şimdilik bilinenler gündem yayınında: