Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin özeti; valinin kibri şahsını da üzdü

Türkiye Denizli Valisini konuşuyor… Denizli Valisi Ali Fuat Atik, esnaf ziyaretleri sırasında kendisini tanımayıp işine devam eden döner ustasına sinirlenerek işletmenin kapatılmasını istedi. Sosyal medyada tepki çeken Vali Atik, özür diledi.
Sağlıkta skandal: Hastaları kobay yapmışlar! Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci’nin araştırmacıları arasında yer aldığı makalede, suç olmasına karşın, “içeriği belli olmayan bazı ilaçların 16 koronavirüs hastası üzerinde doğrudan denendiği” ortaya çıktı. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci’nin araştırmacıları arasında yer aldığı bir makalede suç olmasına karşın, “içeriği belli olmayan bazı ilaçların 16 koronavirüs hastası üzerinde doğrudan denendiğini” açıkladı. Emir, makalenin, Birinci’nin talebiyle yayımdan kaldırıldığını belirtti.
Birgün ve Cumhuriyet Gazetelerinde yer alan habere göre, CHP’li Emir, makalenin detayları incelendiğinde birçok skandalın ortaya çıktığını belirterek, “Makalede verilen bilgilere göre 1 Mayıs 2020 ile 1 Temmuz 2020 tarihleri arasında Covid-19’lu 16 hastaya ‘Yeni İnhaler Tedavisi (NIT)’ uygulanmış, hastalara akciğere yönelik ne olduğu açıklanmayan bir ilaç verilmiştir. Makalede, NIT’nin bitki özlerinin terapötik dozlarda kullanılmasıyla oluşturulan bir çözüm olduğu ve patent koruması altında olduğundan içeriğinin açıklanmadığı ifade edilmiştir” dedi.
Emir, içeriği bilim dışı uygulamalarla dolu olan ve diğer makalenin ortaya çıkmasının ardından apar topar yayımdan kaldırılan söz konusu makalede, Sağlık Bakan Yardımcısı’nın imzasının bulunmasının Türkiye açısından utanç verici olduğunu dile getirdi. Emir, “Söz konusu uygulama ayrıca Türk Ceza Yasası 90. madde kapsamında ‘İnsan Üzerinde Deney Suçu’na girerken, makalede imzası bulunan kişilerin bütün yazılarının YÖK tarafından incelenmesi ayrıca cumhuriyet savcılığının da konu ile ilgili adli soruşturma başlatması gerekmektedir” denildi. Emir, konuya TBMM gündemine taşıyarak soru önergesi verdi.
Bu arada başta Türk Tabipler Birliği olmak üzere koronavirüs süreci başından bu yana bilim insanları verilerin kendileriyle paylaşılmasını istiyor, zira veriler paylaşılmadığı için kimse bilimsel çalışma yapamıyor. Bu iki makale ise Birinci’nin akademik kariyeri için korona verilerini kullanarak makaleler yazdığını gösteriyor.
Mehmet Ağar’ın Bodrum hatırası; fotoğrafı paylaşan işkenceci çıktı…
Bütçe Meclis’e sunuldu mu, sunulmadı mı; bir başka skandal!
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Ankara destekli Ersin Tatar seçimi kazandı. Oyların yüzde 51,69’ını alırken, Mustafa Akıncı ise yüzde 48,31’ini aldı.  İkinci tura katılım oranı yüzde 61.03 iken,  birinci turda seçime katılma oranı ise 67,30 ‘du.
Terlikli vatandaşın oy vermeyeceğim sözlerinden çıkan mesajlar…

Gündem Yayını: