ABD’nin yeni başkanı Biden ile Ortadoğu’nun geleceği…

ABD seçimlerini Biden’ın kazanması Ortadoğu’da neleri değiştirecek? sorusuna yanıt veren Gazeteci Hüsnü Mahalli, Biden Obama’nın bölgedeki hatalarından ders almış bir şekilde yol alacak ve uzlaşmacı-dengeli bir politika güdecek dedi. Gazeteci Semra Topçu’nun Youtube kanalındaki söyleşide Mahalli, Türkiye ABD ilişkilerinin ise gergin seyredeceğini yorumladı…

Biden Obama’nın izinde!

Obama’nın Arap Baharı’nı hatırlatan Hüsnü Mahalli, Biden’ın Obama ile birlikte yanlışları gördüğünü ifade etti. Işid gibi oluşumlar nedeniyle Obama Biden ikilisinin Suriye’de geri adım atmaya başladığını belirten Mahalli, Biden’in ABD’yi “Obama Biden” olarak yöneteceğini söyledi. Mahalli, Biden’in yönetim tarzını şöyle özetledi:

“Biden hem içerde hem de dışarda dengeli-uzlaşmacı bir tavır sergileyecek. Örneğin İran’la anlaşacak, İsrail’e Trump gibi yanaşmayacak, Erdoğan’a yönelik Ocak ayında dile getirdiği “Erdoğan diktatördür, muhalefeti desteklememiz gerekiyor” gibi söylemlerine bağlı kalarak Türkiye politikasını şekillendirecek.”

Türkiye ABD ilişkilerinin gerilimli bir sürece gireceğini belirten Mahalli, Türkiye tutumunu değiştirmezse ABD’nin S-400 yaptırımlarını uygulayacağını söylerken, “Türkiye’ye Libya’dan ya da İdlib’den çekil diyebilir” ifadesini kullandı. “Önümüzdeki günlerde Türkiye-ABD ilişkileri, Türkiye-Rusya ilişkileri gergin seyredecektir” diyen Mahalli bunun sebebini şöyle özetledi:

“AKP’nin çizgisinden vazgeçeceğini düşünmüyorum, sevimsiz bir durum elbette. Çünkü Türkiye’deki bütün sorunların dış politikayla bağı var. İç politikadaki gerginliğin nedeni dış politika. Örneğin mali krizin nedeni dış politika. İçerde yumuşamadan yana tavır sergilemeyecek olan ve baskıyı artıracak olan AKP, dışarda da yumuşayamaz. AKP’nin şu anki dış politik tercihlerinden vazgeçeceğini sanmıyorum. Çünkü vazgeçerse içerde yumuşaması zor. Örneğin Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi… Sadece iki gün konuşuldu, Allah bilir bugün kimse de gitmiyordur ama önemsendi ve yapıldı. İki mesaj verildi, İslamcılara ve Avrupalılara… Yani iç ve dış politika birbirini bütünlüyor.”

Suriye’de çözümsüzlük devam ediyor; İdlib ne olacak? 

Putin Erdoğan ile diyaloğunu koparmak istemiyor ama Rusya’nın Astana-Soçi vurgusu açık diyen Hüsnü Mahalli, “Biden oturup Esad’la görüşebilir, o zaman dönüp Türkiye’ye Rusya da ABD de bölgeden çık diyebilir.” dedi. Mahalli, Suriye’de 2021’de çözüm beklediğini söylerken Suriye’de hatta Fırat’ın doğusunda da özerlik vaadiyle Esad’la anlaşmanın sağlanabileceği, anayasaya konulacak bir hükümle bölgede suların durulabileceğini öngördü.

Libya’da taraflar anlaştı; Türkiye ne yapacak?

“Biden yönetiminin Ortadoğu bölgesinde kapsamlı bir çözüme gidebileceğini düşüyorum” ifadesini kullanan Mahalli, Libya’da yaşananlarla ilgili olarak da tarafların bugün uzlaştığını vurguladı. Birleşmiş Milletler gözetiminde ABD’nin yürüttüğü süreçte Libya’da sağlanan uzlaşmanın kapsamında yabancı unsur savaşçıların sınır dışı edilmesinin de yer aldığını söyleyen Mahalli, “Birinci aşamada paralı askerler ardından da bütün yabancı askerlerin yani Türkiye’nin askeri unsurlarının ülkeyi terk etmesi istendi” dedi.

Avrupa ile İslamofobi-Batı karşıtlığı gerilimi tırmanıyor

Fransa ile yaşanan son gerilimi yorumlayan Mahalli, gerilimin tırmanacağını belirtirken, Pompeo tartışmasını da değerlendirdi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun kapsamlı yurt dışı gezisine çıkacağı, bu çerçevede cumadan itibaren Fransa, Türkiye, Gürcistan, İsrail, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’a gideceği duyurulurken, Türkiye ziyareti tartışma yarattı. Pompeo, Türkiye’de sadece İstanbul’da Fener Rum Ortodoks Patriği ile görüşerek bir mesaj verdi. Diplomatik teamüllere aykırı görülen ziyaret tatsız bir gelişme olarak değerlendirildi. Bu ziyareti Hüsnü Mahalli de Türkiye’ye olumsuz bir mesaj olarak niteledi.

Söyleşinin linki: