YENİ ERGENEKON KUMPASININ ŞİFRELERİ; EMEKLİ AMİRALLERE YARGISIZ İNFAZIN NEDENLERİ –

Bildiri yayınlayan 104 amiralden gözaltında olanlar ne zaman savcılığa çıkacak, gözaltı süresi uzatılacak mı?
Amirallerin gözaltına alınmasının dış politik mesajı nedir?
İktidarın hedefi ne, sırada ne var, bundan sonra ne olacak?
Gazeteci Müyesser Yıldız söyleşisi…

“Yeni Ergenekon kumpası süreci mi, benim şu ana kadar aldığım işaretler…”

“Bildirinin pazartesi yayınlanması planlanmışken nasıl gece yarısı yayınlandı?”

“Devlette güçler savaşı yaşanıyor, gücü gücü yetene”

Ergenekon kumpası sürecini hem gazeteci olarak yakından takip eden hem de o dönemde kumpasa uğrayıp hapis yatanlar arasında yer alan gazeteci Müyesser Yıldız, emekli amiraller bildirisini Gazeteci Semra Topçu’nun Youtube kanalında değerlendirdi. Yıldız, yaşanan süreci Ergenekon-Balyoz kumpasına benzetti.

104 amiralin bildirisi ve 10 amiralin gözaltına alınmasının iç ve dış politik mesajları olduğunu anlatan Müyesser Yıldız, Türkiye’nin iç ve dış devasa sorunları olduğu için konunun gündemde tutulmak istendiğine ve yargılama sürecinin uzayacağına dikkat çekti. Yıldız, görüştüğü amirallerden edindiği izlenimi şöyle anlattı:

“Hazırlanan bildirinin pazartesi yayınlanması düşünülmüş ama öğrendiğim kadarıyla pazartesi planlanırken cumartesiyi pazara bağlayan gece yarısı yayınlanmış, nereden çıktı bu, oraya bakmak lazım. Resmî açıklama değil bu, whatsupp yazışması, sızma olmuş, buna bakılması lazım. Aslında bir saat konuşulacak görüşülecek bir konu. Demek ki bu olmasa başka bir şey olacaktı. Daha inceleme bitmeden açıklamalar geldi.”

Yıldız, yaşanan sürecin Ergenekon kumpası sürecine benzerliğini şöyle tarif etti:

“Benim şu ana kadar aldığım işaretler kumpas, komplo denebilir, zaman ayarlı bir planlama olduğunu düşünüyor ve hissediyorum. Ağzımız çok yandı, biz kaç kere aynı delikten sokulduk, dijitaller, sahte deliller, bilgisayarlarımıza girildi, teknolojinin bu çağında telefonlar izleniyor, whatsupp’lar izleniyor, aldığımız nefes izleniyor, yazışmalar izleniyor, her şey kontrol altında. Dolayısıyla mümkündür, yeni bir Ergenekon kumpası olması mümkündür; iki nedenle mümkündür birincisi Türkiye’nin ağır gündemini gözden kaçırmak, ikincisi Ergenekon Balyozdan sonra anayasa değişikliği oldu, yargı Fetullaha teslim edildi, PKK ile masaya oturuldu açılım süreci oldu. Şimdi zannediyorum yine bir şeyler oluyor, sadece PKK ile değil, FETÖ’yle de açılım geliyor olabilir. “

Türkiye’nin siyasi atmosferinin bulanık olduğunu devlette güç savaşı yaşandığını söyleyen Yıldız, Mavi Vatan kavramının yaracısı Cem Gürdeniz’in gözaltında olmasının da tesadüf olmadığını belirtti.

Türkiye’nin hem ABD hem AB ile beyaz sayfa açmak istediğini analiz eden Yıldız, iktidarın Libya’da tezlerinden vaz mı geçiyor sorusunu gündeme getirdi ve Kıbrıs’ı pazarlık ettiğini ifade etti ve şöyle devam etti:

“Türkiye’nin Türk dünyasına Kuzey Kıbrıs’ı tanımasını söylememiz lazım, Katar neden tanımıyor Kuzey Kıbrıs’ı? Bu nasıl dostluk, Doğu Akdeniz’de petrol araması yapıyor Katar, Güney Kıbrıs ile ilişkiler içinde. Neden engel olamıyor Türkiye? Maalesef Türkiye’nin dostu dost değil…