Eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Turhan’dan Merkez Bankası yönetimine tepki

 Eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Turhan’dan Merkez Bankası yönetimine tepki; “Bu gizli bir kamera şakası mı?”

“Vatandaş fiyatlarla maça çıkmış gibi ama Merkez Bankası kaleyi terk etmiş!”

“Enflasyon ahlaksızlıktır, hırsızlıktan farkı yoktur”

Eski AKP Milletvekili ve Merkez Bankası’nın Eski Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla faiz indirimlerini sürdüren Merkez Bankası’na tepki gösterdi. Turhan, “Vatandaş tek başına fiyatlarla maça çıkmış gibi ama kaleci Merkez Bankası kaleyi terk etmiş!” ifadesini kullandı.

Gelecek partisi kurucusu da olan Turhan, “Acaba biz ülke olarak 84 milyonu kuşatan gizli bir kamera şakası ile mi karşı karşıyayız?” diye konuştu. İktidara “enflasyonu düşürün” çağrısı yapan Turhan, KRT’de “Haftanın Panoraması” programında Semra Topçu’nun sorularını özetle şöyle yanıtladı:

Vatandaş fiyatlarla maça çıkmış gibi

“Merkez bankası parayı arkasında destek olmayan bir kağıt haline getirdi. Adeta vatandaş fiyatlarla maça çıkmış bir futbol takımı gibi düşünün. Karşınızda hayat pahalılığı var, zamlar var fiyat artışları var. Bunlara karşılık sizin bir kaleciniz var; Merkez Bankası. Ama bizim kalecimiz ne yazık ki kaleyi bırakıp gitmiş. Kale boş. Onun için de her çekilen şut, her vurulan top gol oluyor ne yazık ki. Vatandaşın kalesine giriyor.

 Gizli kamera şakası mı?

Yarattığı onca felakete rağmen politika faizini kredi almak kolaylaşsın diye indiriyorlar. Ama Merkez Bankası ve BDDK kredi maliyetini artıran kararlar alıyor. Acaba biz ülke olarak 84 milyonu kuşatan gizli bir kamera şakası ile mi karşı karşıyayız? Yoksa hakikaten ülkeyi yöneten kişiler bu kadar mı gerçeklikten koptular? Bu kadar mı toplumu, dar gelirliyi, sıkıntı içinde yaşamaya çalışan insanları umursamaz duruma geldiler.

2 bin liralık borç silinecek vaadi fos

Ben bunu ilk duyduğumda gördüm okudum, nasıl olacağını anlamadım. Devlet kendi alacağını silebilir ama diyelim ki benim size borcum var, devlet size diyecek ki, İbrahim size parasını ödemeyecek haberiniz olsun, böyle bir şey olabilir mi, mümkün değil. Mülkiyet hakkının ihlali demektir. Devlet ödesin desek benim size olan borcumu devlet niye size ödesin. Bunlar anlamsız şeyler.

Enflasyon ahlaksızlıktır

Hiç bunlarla uğraşmalarına, kimsenin borcunu silmelerine lüzum yok. Hatta ve hatta kimseye konut yardımı falan yapmalarına da gerek yok. Asıl işlerini yapsınlar, enflasyonu düşürsünler. Enflasyon yoksulun en büyük düşmanıdır. Bir hükümetin halkına verebileceği en büyük zarardır enflasyon. Enflasyon ahlaksızlıktır. Enflasyon yasasız vergi toplamaktır. Enflasyonun hırsızlıktan farkı yoktur.

Kendi işlerini yapsınlar, başka işlerle uğraşacaklarına… Yok borç sileceklermiş, yok konut yapacaklarmış. Neticede kazıyınca altından bunun doğru olmadığı çıkıyor. Bırakın bunları. Bırakın vatandaşı kandırmayı siz işinizi yapın, enflasyonu düşürün. Bütçeyi gerçekten vatandaş bütçesi haline getirin, rantiye bütçesi, faiz bütçesi olmaktan çıkarın. Bir taraftan faizi düşüreceğiz deyip, bir taraftan bütçedeki faiz ödeneklerini yüzde 75 artırmayın. Bütün bunlar ehliyetsizlik, liyakatsizlik ve ne yazık ki bu çarpık, dogmatik, dünyaya dar bir pencereden bakan yönetim anlayışı yüzünden başımıza geliyor.”