DEVA Partili Yeneroğlu: “ Diyanet İşleri Başkanı olayı hafife aldı”

 

“Kız çocuklarının evlendirilmesini savunan yapılarla mücadele edin!”

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, 6 yaşında cinsel istismar olayına yönelik Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamasını eleştirdi, tatmin edici olmadığını söyledi.

“Çok büyük bir felaketle karşı karşıyayız” ifadesini kullanan Yeneroğlu KRT’de Semra Topçu ile Haftanın Panoraması programında yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

Yargının iflası

“Tecavüz, 6 değil 14 yaşında olsa da vahim bir durum. Bu caniliğe ortak olan aileyi konuşuyoruz ama bu olay savcılıkta kapatılmış. Asıl bunun üzerine gidilmeli. Sistemik bir sorun var burada. Yargının iflasının yeni örneği.

Bu ülkede sanatçılar hoşa gitmeyen cümle kurduğunda gözaltına alındı. Şimdi altı ay sonrasına mahkeme veriliyor. Burada yargının iflası, kayırma var.

Şeffaflık şart

Tarikat ve cemaat yapılarının şeffaf olması, denetlenebilir olması gerekiyor. Kız çocuklarının 15 yaşın altında evlendirilmesini savunan Akit diye bir gazete var, suç teşkil eden cümleler kuran manşetler atılıyor. Tarikat ve cemaatler çok net olarak çocukların istismarına karşı durmalı, tavır almalı. Kadının ikinci plana itilmesi, çocukların evlendirilmesi konularında kamuoyunu ikna edici tavır almalı. Kapatırsın denmesine de karşıyım, denetlensin, şeffaflaşsın. Temel insan haklarına uygun, hukuk devletine uygunluk asgari gerektir, gizli kapaklı işler değil şeffaf yapılar olmalı.

Diyanet açıklaması

Bundan ders çıkarılabilir mi? Zannetmiyorum. Hafife alma, münferit diye bakma var. Halbuki kız çocuğunun evlendirilmesi savunuluyorsa münferit olamaz. Devlet suç teşkil eden bu yapılarla mücadele etmeli, Diyanet İşleri Başkanlığı kararlı mücadele ortaya koymalı. Aksi halde toplumsal barış tehlikeye girer. Diyanet İşleri Başkanı iktidar işaret verdiğinde herkesin yaşam biçimine karışıyor, görevi olmayan hususlarda konuşuyor ama bu şekilde vahşi bir olayda, olayı hafife alan küçümseyen, defansif bir yaklaşım sergiliyor. Bu tutum kimseyi tatmin etmedi, ikna etmedi.”