“Ekonomide devlet düzenleyici olacak”

Gelecek Partili Kerim Rota, yarın açıklanacak programı anlattı:

“Altı parti, en kolay anlaştığı bölüm ekonomiydi”

“Ekonomide devlet düzenleyici olacak”

“İki yıllık enflasyonla mücadele programı olacak”

“Merkez Bankası’nın KKM kararı beceriksizlik ve cehalet”

Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, “Millet İttifakı”nın yarın açıklanacak “Hükümet Programı”nda altı partinin üzerinde en kolay anlaştığı bölümün “ekonomi” olduğunu söyledi.  Rota, “Altı partinin yetkililerinin hazırladığı metinler içinde, üzerinde hemen hiçbir tartışma olmayanı ekonomi ile ilgili olandı” dedi.

 

Rota “Hükümet programını yeni cumhurbaşkanımız sahiplenecek”, derken seçimin hemen ardından uygulanmaya başlanacak ekonomi programı ile vatandaşın rahatlamayı hissedeceğini vurguladı.

Rota, KRT’de Semra Topçu ile Haftanın Panoraması programında “Ortak Politikalar Metni” olarak da adlandırılan ve liderlerin yarın açıklayacağı metin ile ittifakın yol haritasını özetle şöyle anlattı:

 

İki senelik ekonomi programı

“Türkiye enflasyonla mücadele etmiyor, bu yüzden sonuçlar vatandaş açısından çok ağır. Asgari ücret beşinci ayda açlık sınırının altına düşecek. Seçimden sonra bu tablodan çıkış mümkün ama kolay değil. TÜİK rakamlarıyla yüzde 64 olan bir enflasyonun tek hanelere düşmesi en az iki senelik bir program gerektiriyor. Her ne kadar enflasyonla mücadele zorlu bir süreç de olsa, şu anki servet transferi ve gelir adaleti dengesizlikleri o kadar yakıcı bir boyuttaki, düzgün bir para politikası ile enflasyonla mücadeleye başladığınız noktada vatandaş nezdinde rahatlama o gün itibariyle başlar. Türkiye’nin itibar açığının düşürülmesiyle beraber vatandaşın durumu bugünkünden daha iyi olacak.

 

İyileşme hemen seçimden sonra başlayacak

AK Parti ve Cumhur İttifakı iktidara veda ettiği gün vatandaşın ekonomik durumu iyileşmeye başlayacak. Enflasyonu tek haneye düşürecek ve servet dağılımını düzeltecek program, iki yıllık bir süreç. Bu yüzden Altılı Masa’nın pazartesi günü açıklayacağı program da üç aşamaya bölündü. İlk 100 gün, 1 yıl ve 1 yıl sonrası diye.

Türkiye şu anda bir koalisyonla yönetiliyor, AK Parti, MHP, BBP ama hiç birimizin bildiği bir protokolü yok! İki liderin çaylarında belirlenen kararlar var. Oysa altı lider bir protokol açıkladı. Pazartesi günü ortak hükümet programı konusunda koalisyon protokolünü ortaya koymuş olacak, daha sonrasında liderler, geçiş sürecinin yol haritasını ortaya koyacak. Bu üç önemli dokümanı yeni cumhurbaşkanımız sahiplenecek ve kampanya başlayacak. Olan bu.

 

Millet İttifakı’nın hükümet programı

9 ana başlık, 73 alt başlık, ekonomi bunlardan sadece biri. Programda sağlık, eğitim, yargı, teknoloji gibi önemli başlıklar var. Seçim beyannamesi olarak değil de Millet İttifakı’nın birleştiği ve yürümek istediği hedefler açıklanmış olacak ve tabii ki seçim beyannamesi daha sonra muhtemelen ortak yazılacak. Ekonomide, sağlıkta ne yapılacak; YÖK ne olacak, Merkez Bankası ne olacak, bunları duyacaksınız. Elbette üç saatte hepsini duymak mümkün değil. Ama yeni cumhurbaşkanımız da bu politikalarla seçime Türkiye’yi hazırlayacak.

 

Devlet oyuncu değil düzenleyici olacak  

Altı partinin yetkililerinin hazırladığı metinler içinde, üzerinde hemen hemen hiçbir tartışma olmayanı ekonomi ile ilgili olandı. Çünkü AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın bizi getirdiği baz o kadar düşük bir baz ki, üzerinde tartışacak pek bir şey bize bırakmadılar maalesef. Dünyanın bundan 25-30 sene önce kabul ettiği gerçekleri oraya yazıp uygulayacağız.

Program 2001-2002 krizinden çıkış programıyla çok benzerlik göstermiyor. O zaman dünya da farklıydı, Türkiye’nin şartları da farklıydı. Bu program bence pandemi sonrası dünyada hem uluslararası kuruluşların hem ülkelerin ekonomiye bakışını özetleyen bir doküman oldu. Bu doküman içerisinde denge denetleme mekanizmalarının sıkı bir şekilde ortaya konduğu, devletin oyuncu olarak değil ama düzenleyici olarak etkin olduğu bir ekonomi yaklaşımı göreceksiniz.

 

MB’nin KKM kararı vahşi servet transferi

Merkez Bankası’nın Kur Koruma Mevduatında faiz sınırını serbest bırakma kararı da beceriksizlik, aldırmazlık, cehalet, günü kurtarma. Bu karar vahşi servet transferinin üzerine bir kaymak daha eklemesidir. Madem KKM’de faizleri serbest bırakacaktınız, geçen yıl neden uygulamadınız?